Ana SayfaGündemVakıfbank'ın Hisseleri Vakıf Katılım'ı Canlandıracak!

Vakıfbank’ın Hisseleri Vakıf Katılım’ı Canlandıracak!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan KHK ile birlikte Vakıfbank’ın Hazine Müsteşarlığı’na devredileceği açıklanmıştı. Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılacak hisse bedeli ödemesi ise Vakıf Katılım Bankası’na kaynak olarak aktarılacak!

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile alınan karar doğrultusunda Vakıfbank, Hazine Müsteşarlığı’na devredilecek. Bu devir esnasında hisselerin bedeli, Hazine tarafından 5 eşit taksit  ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ödenirken, elde edilecek olan bu gelir, Vakıf Katılım Bankası için kaynak olarak kullanılacak.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıf Bankası’nın hisselerinden elde edeceği gelirin tamamını, yüzde 100 oranında sahip konumda bulunduğu Vakıf Katılım Bankası’na kaynak olarak aktaracak. Pazar günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren KHK sonrasında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Vakıfbank’ta sahip olduğu yüzde 58,5’lik hisse payının Hazine Müsteşarlığı’na bedeli karşılığında devredilmesine karar verilmişti.

Vakıfbank’ın hisse devrinde baz alınacak hisse değeri için, önümüzdeki 2 ay içerisinde üç farklı şirket tarafından değerleme raporunun hazırlanması beklenirken, hazırlanan raporların sonucuna göre Bakanlar Kurulu, üç şirket tarafından belirlenen rakamların ortalamasını alarak, bu rakamı hisse başı devir bedeli olarak kabul edecek.

Belirlenen bu satış bedeli, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne Hazine tarafından 5 eşit taksit halinde ödenecek. Hazine Müsteşarlığı, bedeli temin edebilmek adına kira sertifikası ihracı gerçekleştirecek iken, vadesi geldiğinde kira sertifikalarının karşılığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından nakit olarak tahsil edilmiş olacak.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü piyasaların kapanması ile birlikte Vakıfbank’ın sahip olduğu hisselerin piyasa değeri 9 milyar Türk Lirası’na ulaşmış durumda. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sahip olduğu hisseler, Vakıfbank’ın yüzde 58’i olurken, elde edilecek gelirin tamamı Vakıf Katılım Bankası’na kaynak olarak aktarılarak, katılım bankacılığı sektöründe Vakıf Katılım’ın konumu güçlendirilecek.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.