Geçtiğimiz günlerde yayınlanan KHK ile birlikte Vakıfbank’ın Hazine Müsteşarlığı’na devredileceği açıklanmıştı. Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılacak hisse bedeli ödemesi ise Vakıf Katılım Bankası’na kaynak olarak aktarılacak!

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile alınan karar doğrultusunda Vakıfbank, Hazine Müsteşarlığı’na devredilecek. Bu devir esnasında hisselerin bedeli, Hazine tarafından 5 eşit taksit  ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ödenirken, elde edilecek olan bu gelir, Vakıf Katılım Bankası için kaynak olarak kullanılacak.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıf Bankası’nın hisselerinden elde edeceği gelirin tamamını, yüzde 100 oranında sahip konumda bulunduğu Vakıf Katılım Bankası’na kaynak olarak aktaracak. Pazar günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren KHK sonrasında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Vakıfbank’ta sahip olduğu yüzde 58,5’lik hisse payının Hazine Müsteşarlığı’na bedeli karşılığında devredilmesine karar verilmişti.

Vakıfbank’ın hisse devrinde baz alınacak hisse değeri için, önümüzdeki 2 ay içerisinde üç farklı şirket tarafından değerleme raporunun hazırlanması beklenirken, hazırlanan raporların sonucuna göre Bakanlar Kurulu, üç şirket tarafından belirlenen rakamların ortalamasını alarak, bu rakamı hisse başı devir bedeli olarak kabul edecek.

Belirlenen bu satış bedeli, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne Hazine tarafından 5 eşit taksit halinde ödenecek. Hazine Müsteşarlığı, bedeli temin edebilmek adına kira sertifikası ihracı gerçekleştirecek iken, vadesi geldiğinde kira sertifikalarının karşılığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından nakit olarak tahsil edilmiş olacak.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü piyasaların kapanması ile birlikte Vakıfbank’ın sahip olduğu hisselerin piyasa değeri 9 milyar Türk Lirası’na ulaşmış durumda. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sahip olduğu hisseler, Vakıfbank’ın yüzde 58’i olurken, elde edilecek gelirin tamamı Vakıf Katılım Bankası’na kaynak olarak aktarılarak, katılım bankacılığı sektöründe Vakıf Katılım’ın konumu güçlendirilecek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın