Ana SayfaGündemGünümüzde Bankacılık

Günümüzde Bankacılık
G

-

Teknolojinin gelişiminin insan hayatını nasıl değiştirdiğini her yazıda ve her fırsatta yineliyoruz. Elbette bunu tekrar etmemizin sebebi, öyle basit bir durumu ifade ettiği için değildir. Yani bu iş o kadar ileri boyutlara gitti ki ; geçmişin gelecekle alakası yokmuş bir izlenim ortaya çıktı.

Eskilerin uzun ve zorlu işlerini bilen bir insan, bugün 5 dakikada halledilen işleri gördüğünde haliyle bir şaşkınlık yaşıyor. Bunu inkar etmek ya da olmayacak gibi nitelendirmek doğru olmayacaktır.

Mesela bu yeniliklere bankacılık sektörü açısından bakalım.

Osmanlı zamanından beri bankacılık faaliyetlerinin olduğunu biliyoruz. Ancak o dönemlerde paranın herkeste bulunmayan ya da bulunsa da az olan bir varlık olduğunu az çok biliyoruz. Sırf bu yüzden bankacılık sektörünün o dönemlerde çok ileri gidemediğini söyleyelim.

Ülkenin genel fakir durumu,sefalet içinde sürülen yaşamlar,savaşlar derken insanlar ; ne şekilde ve ne koşullarda yaşadığını anlamadan günlerini geçiyorlardı.

Ancak cumhuriyetin ilanının ardından hem sosyal hayatta hem de ekonomik hayatta yaşanan ya da yaşanması planlanan kalkınma hareketleri ; bankacılık sektörünü de etkiledi. İş Bankası,Sümerbank,Denizbank,Etibank gibi işletmelerin arka arkaya kurulmasının ardından bankalar bir anda atılım durumuna geçtiler.

70’lerin ve 80’lerin gergin ortamının ardından dövizin ülkemize girişiyle birlikte her sektör olduğu gibi bankacılık sektörü de kendini ferah bir konumda bulmaya başladı.

O tarihten itibaren ortaya çıkan bilimsel ve teknolojik yöntemler sayesinde, günümüz bankacılığının ulaşılmaz imkanları ortaya çıktı.

Artık her işimizi evde oturduğumuz yerden, telefon ya da internet vasıtasıyla yapar olduk. Tek tıkla ya da tuşla yapılan işlemlerin çoğu ; daha önce olmayan ya da olsa da bankalarda saatlerce beklemeye sebep olan işlemler olduğu için, günümüz bankacılığının geçmişteki imkanlara oranla altın çağını yaşadığını söyleyebiliriz.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol