Ana SayfaGündemBankalara Engelli Değişimi! ATM'ler, Şubeler, Çağrı Merkezleri ve İnternet Siteleri Yenilenecek!

Bankalara Engelli Değişimi! ATM’ler, Şubeler, Çağrı Merkezleri ve İnternet Siteleri Yenilenecek!

-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, engelli vatandaşların bankacılık işlemlerini problemsiz bir şekilde gerçekleştirebilmesi için önemli bir yönetmelik hazırladı. Yeni yönetmelik, yarın yürürlüğe girecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) engelli vatandaşların bankacılık hizmetlerinden faydalanması aşamasında sorun yaşamaması amacıyla önemli bir yönetmelik hazırladı. ATM cihazlarından şubelere, POS cihazlarından, internet bankacılığına ve çağrı merkezlerine kadar tüm alanlarda önemli yenilikler getirecek olan yönetmelik, yarın yürürlüğe girecek.

BDDK tarafından hazırlanan yönetmelik doğrultusunda bankalara engelli vatandaşların işlemlerini daha rahat gerçekleştirebilmeleri adına önemli yaptırımlar gelecek. Banka personellerinin engelli vatandaşlar için eğitim almalarının gerektirileceği uygulamada, aynı zamanda bankaların tabelaları, levhaları ve uyarı işaretleri, engelli vatandaşların rahat bir şekilde görebilecekleri şekilde tasarlanıp, konumlandırılması gerekecek.

Bankaların internet sitelerinde yer alan sözleşmelerin hem sesli olarak, hem de işaret dili olarak da kullanılmasına olanak sağlamaları gerekecek iken, aynı zamanda engelli vatandaşların rahat erişim sağlayabilmeleri adına hesap özeti, parola, PIN gibi bilgilerin tamamı hem Braille alfabesiyle, hem sesli bilgilendirmeyle, hem de işaret dili olarak kullanıma uygun olması gerekecek.

ATM Boyları Değişecek!

BDDK tarafından hazırlanan yönetmelik ile birlikte bankaların ATM’leri de değişmesi gerekecek. Para çekme ve yatırma işlemlerinde, kart ve fişlerin giriş/çıkış yaptığı yuvalarda engelli vatandaşların rahat bir şekilde erişebilmesi için bankaların ATM boylarını tekerlekli sandalye boyutlarına indirgemesi gerekecek. Aynı zamanda ATM’lerden kulaklık girişi vasıtası ile faydalanılabilen sesli menü uygulamaları için ek bir eğitim gerektirmeden, sesli menü kapsamında tekrarlanma özelliği sayesinde, ses yüksekliği de banka müşterisi tarafından ayarlanabilecek şekilde imkan sağlanması gerekecek.

Kredi kartı ve banka kartı ile gerçekleştirilen çevrimiçi ödemeler için engelli vatandaşlara özel olarak ödenen tutar bilgisi, işlemi gerçekleştiren kişiye ekran okuyucu program vasıtası ile SMS olarak gönderilecek. Aynı zamanda POS cihazlarının ekranları için yüksek kalite görüntü şartı da, yapılacak yenilikler arasında şart tutulacak.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,367BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler