Fed 2018’e Beklenenden Fazla Faiz Artırımı Yapabilir!

Google Haberlere Abone Ol:

Aralık ayında ABD Merkez Bankası (FED) tarafından gerçekleştirilen para politikalarına dair tutanaklar bugün açıklandı. Açıklanan tutanaklar incelendiğinde, FED yetkilileri, ABD’nin içinde bulunduğu vergi reformu dönemi sebebiyle faiz artırımının beklentilerin üzerinde olabileceğini düşünüyor.

2017 yılının son toplantısına dair tutanaklar bugün yayınlandı. FED para politikaları kurulu tarafından gerçekleştirilen toplantının tutanaklarına göre; 2017 yılının ikinci yarısında gerçekleşen GSYİH artışının hızlanması ile birlikte, 4 yıllık süreçteki GSYİH artışının bir miktar yükseltildiği, aynı zamanda vergi reformunun hızlandırıcı etkisine karşı olarak, enflasyonun da beklenen düzeye çıkmamış olması sebebiyle faiz artırım sürecinin yavaşlatıcı bir etkiye karşılaşılabileceği ifade edildi.

Enflasyon Oranının Yakın Takibine Ortak Karar!

Toplantı tutanaklarına göre, toplantıya katılan üyelerin fikir birliği yaptığı ana konu, enflasyonun yakından takip edilmesi oldu. 2018 yılı içerisinde PCE (Kişisel Tüketim) enflasyon oranının, 2017 yılı ile aynı seviyede olmasının beklendiğinin de ifade edildiği toplantı tutanaklarında, aynı zamanda kişisel tüketimin baz etkisinin azalması doğrultusunda daha hızlı bir artış yaşayacağı da yapılan ön görüler arasında yer aldı.

ABD’de devam etmekte olan vergi reformu sürecinin, vatandaşlar tarafından yapılan harcamalara ve istihdam oranlarına gerçekleştireceği etkinin nasıl olacağı yönünde tahmin yürütmenin zor olduğunun belirtildiği tutanaklarda, aynı zamanda birkaç yıllık işsizlik oranlarının da düşüş yaşamasının öngörüldüğü bilgisine yer verildi. Toplantıda yer alan yetkililerin ABD’nin bazı riskleri için değerlendirme yaptığı, bu risklerin hayata geçmesi halinde ise faiz artırımları konusunda daha büyük adımlar atılmasının gerekliliğini dile getirdiği ifade edilirken, değerlendirilen riskler olarak da enflasyonun etkiler doğrultusunda hızlı yükselmesi gösterildi.

FED’in bir sonraki toplantısı 30 – 31 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleşecek. Ekonomistler, bu toplantıda herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini öngörüyor. Mart ayında düzenlenecek olan 2018’in ikinci toplantısında FED’in faiz artırımı yapması, daha güçlü ihtimal olarak gözüküyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…