Ana SayfaEkonomiFed 2018'e Beklenenden Fazla Faiz Artırımı Yapabilir!

Fed 2018’e Beklenenden Fazla Faiz Artırımı Yapabilir!

-

Aralık ayında ABD Merkez Bankası (FED) tarafından gerçekleştirilen para politikalarına dair tutanaklar bugün açıklandı. Açıklanan tutanaklar incelendiğinde, FED yetkilileri, ABD’nin içinde bulunduğu vergi reformu dönemi sebebiyle faiz artırımının beklentilerin üzerinde olabileceğini düşünüyor.

2017 yılının son toplantısına dair tutanaklar bugün yayınlandı. FED para politikaları kurulu tarafından gerçekleştirilen toplantının tutanaklarına göre; 2017 yılının ikinci yarısında gerçekleşen GSYİH artışının hızlanması ile birlikte, 4 yıllık süreçteki GSYİH artışının bir miktar yükseltildiği, aynı zamanda vergi reformunun hızlandırıcı etkisine karşı olarak, enflasyonun da beklenen düzeye çıkmamış olması sebebiyle faiz artırım sürecinin yavaşlatıcı bir etkiye karşılaşılabileceği ifade edildi.

Enflasyon Oranının Yakın Takibine Ortak Karar!

Toplantı tutanaklarına göre, toplantıya katılan üyelerin fikir birliği yaptığı ana konu, enflasyonun yakından takip edilmesi oldu. 2018 yılı içerisinde PCE (Kişisel Tüketim) enflasyon oranının, 2017 yılı ile aynı seviyede olmasının beklendiğinin de ifade edildiği toplantı tutanaklarında, aynı zamanda kişisel tüketimin baz etkisinin azalması doğrultusunda daha hızlı bir artış yaşayacağı da yapılan ön görüler arasında yer aldı.

ABD’de devam etmekte olan vergi reformu sürecinin, vatandaşlar tarafından yapılan harcamalara ve istihdam oranlarına gerçekleştireceği etkinin nasıl olacağı yönünde tahmin yürütmenin zor olduğunun belirtildiği tutanaklarda, aynı zamanda birkaç yıllık işsizlik oranlarının da düşüş yaşamasının öngörüldüğü bilgisine yer verildi. Toplantıda yer alan yetkililerin ABD’nin bazı riskleri için değerlendirme yaptığı, bu risklerin hayata geçmesi halinde ise faiz artırımları konusunda daha büyük adımlar atılmasının gerekliliğini dile getirdiği ifade edilirken, değerlendirilen riskler olarak da enflasyonun etkiler doğrultusunda hızlı yükselmesi gösterildi.

FED’in bir sonraki toplantısı 30 – 31 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleşecek. Ekonomistler, bu toplantıda herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini öngörüyor. Mart ayında düzenlenecek olan 2018’in ikinci toplantısında FED’in faiz artırımı yapması, daha güçlü ihtimal olarak gözüküyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,367BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler