Finans Dışı Firmaların Dolar Açığı Büyüdü!

Google Haberlere Abone Ol:

Finans sektörü dışında diğer sektörlerde hizmet veren şirketlerin sahip oldukları net döviz açığı, 2017 yılının Ekim ayı itibariyle 211 milyar 932 milyon Dolar düzeyine ulaşmış oldu.

2017 yılının Ekim ayı dönemine dair veriler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklandı. Merkez Bankası, finansal kesim haricindeki şirketlerin sahip oldukları döviz açığının 1 milyar 278 milyon Dolarlık yükselme yaşadığı ve 211 milyar 932 milyon Dolar seviyesine ulaştığını ifade etti.

Eylül ayı ile karşılaştırılan verilere göre, varlıkların 1 milyar 986 milyon Dolar seviyesinde bir yükselme yaşandığı, yükümlülüklerde ise 3 milyar 265 milyon Dolarlık bir artışın ortaya çıktığı belirtildi. Bu gelişmeler ışığında net döviz pozisyonu için açığın 1 milyar 278 milyon Dolar artış yaşanıp, 211 milyar 932 milyon Dolar seviyesinde olduğunu ifade eden Merkez Bankası, yurt içi bankalarda yer alan mevduat büyüklüğünün 679 milyon dolarlık, yurt dışına sermaye yatırımı olarak gerçekleştirilen yatırımların 175 milyon dolarlık, ihracat alacaklarının ise 1 milyar 134 milyon dolarlık artış yaşadığını belirti.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 150 Uzman Yardımcısı Alımı Yapıyor

Artış yaşanan yükümlülüklerin dağılımları incelendiğinde nakdi kredilerde yaşanan artışın 872 milyon Dolar düzeyinde olduğu, yurt dışından sağlanan nakdi kredilerin 1 milyar 726 milyon dolarlık yükseldiği, ithalat borçlarının ise 666 milyon Dolar artış yaşadığı belirtildi.

Vade yapısına göre inceleme yapıldığında ise 2017 yılının Ekim ayında, Eylül ayına göre Türkiye’den sağlanan kısa vadeli kredilerin 622 milyon dolar düzeyinde, uzun vadeli kredilerin ise 250 milyon Dolar düzeyinde bir yükselme yaşadığı, yurt dışından temin edilen kısa vadeli kredilerin 1 milyar 34 milyon dolar düzeyinde, uzun vadeli kredilerin ise 1 milyar 359 milyon dolar düzeyinde yükseltildiği belirtildi. Bu süre zarfı içerisinde kısa vadeli varlıklar 93 milyar 970 milyon dolar seviyesine, yükümlülükler ise 86 milyar 536 milyon dolar seviyesine ulaşmış oldu.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.