Ana SayfaGündemFinans Dışı Firmaların Dolar Açığı Büyüdü!

Finans Dışı Firmaların Dolar Açığı Büyüdü!

-

Finans sektörü dışında diğer sektörlerde hizmet veren şirketlerin sahip oldukları net döviz açığı, 2017 yılının Ekim ayı itibariyle 211 milyar 932 milyon Dolar düzeyine ulaşmış oldu.

2017 yılının Ekim ayı dönemine dair veriler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklandı. Merkez Bankası, finansal kesim haricindeki şirketlerin sahip oldukları döviz açığının 1 milyar 278 milyon Dolarlık yükselme yaşadığı ve 211 milyar 932 milyon Dolar seviyesine ulaştığını ifade etti.

Eylül ayı ile karşılaştırılan verilere göre, varlıkların 1 milyar 986 milyon Dolar seviyesinde bir yükselme yaşandığı, yükümlülüklerde ise 3 milyar 265 milyon Dolarlık bir artışın ortaya çıktığı belirtildi. Bu gelişmeler ışığında net döviz pozisyonu için açığın 1 milyar 278 milyon Dolar artış yaşanıp, 211 milyar 932 milyon Dolar seviyesinde olduğunu ifade eden Merkez Bankası, yurt içi bankalarda yer alan mevduat büyüklüğünün 679 milyon dolarlık, yurt dışına sermaye yatırımı olarak gerçekleştirilen yatırımların 175 milyon dolarlık, ihracat alacaklarının ise 1 milyar 134 milyon dolarlık artış yaşadığını belirti.

Artış yaşanan yükümlülüklerin dağılımları incelendiğinde nakdi kredilerde yaşanan artışın 872 milyon Dolar düzeyinde olduğu, yurt dışından sağlanan nakdi kredilerin 1 milyar 726 milyon dolarlık yükseldiği, ithalat borçlarının ise 666 milyon Dolar artış yaşadığı belirtildi.

Vade yapısına göre inceleme yapıldığında ise 2017 yılının Ekim ayında, Eylül ayına göre Türkiye’den sağlanan kısa vadeli kredilerin 622 milyon dolar düzeyinde, uzun vadeli kredilerin ise 250 milyon Dolar düzeyinde bir yükselme yaşadığı, yurt dışından temin edilen kısa vadeli kredilerin 1 milyar 34 milyon dolar düzeyinde, uzun vadeli kredilerin ise 1 milyar 359 milyon dolar düzeyinde yükseltildiği belirtildi. Bu süre zarfı içerisinde kısa vadeli varlıklar 93 milyar 970 milyon dolar seviyesine, yükümlülükler ise 86 milyar 536 milyon dolar seviyesine ulaşmış oldu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler