Ana SayfaGündemTürkiye Ekonomisi 5 Yılda Ne Kadar Büyür?

Türkiye Ekonomisi 5 Yılda Ne Kadar Büyür?

-

Bu sorunun cevabı ABD merkezli kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings’ten geldi. Fitch Ratings, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yükselmekte olan 10 ülkenin ekonomisi hakkında büyüme tahminlerini içeren bir rapor yayınladı.

ABD merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings, dün “Yatırım ve Demografi, Yükselen Piyasaların Potansiyel Büyümesi İçin Belirleyici” başlıklı bir rapor yayınladı. Yayınlanan bu raporda, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 10 yükselen piyasa ekonomisi için büyüme tahminlerine yer verildi. Türkiye için gelecek 5 yıllık süreçte beklenen büyüme oranı yüzde 4,8 olarak ortaya çıktı.

Türkiye 3. Sırada!

10 farklı yükselen ekonomiye sahip ülke hakkında hazırlanan raporun ilk sırasında, gelecek 5 yıllık süreçte yüzde 6,7 oranında büyümesi beklenen Hindistan yer aldı. Hindistan’ın, en yakın rakibinden yüzde 1,2 daha fazla büyüme potansiyeline sahip olduğu ifade edilirken, raporun ikinci sırasında gelecek 5 yıllık süreç zarfında yüzde 5,5 oranında büyüme potansiyeline sahip olduğu ön görülen Çin ve Endonezya yer aldı.

Listenin üçüncü sırasında, 2017 yılında elde edilen büyüme başarısının da etkisi ile, yüzde 4,8 oranında büyüme potansiyeline sahip olduğu öngörülen Türkiye yer aldı. Fitch Ratings’in raporundaki Türkiye bölümünde, yüzde 4,8’lik büyüme performansının gelecek 5 yıllık süreçte yakalanabilmesi için yatırım oranlarındaki yüksekliğin devam etmesinin önemli olduğu vurgulanırken, aynı zamanda sermaye akışı aşamalarında yaşanabilecek uzun vadeli kesintilerin de büyük bir risk oluşturacağı görüşüne yer verildi.

Raporun dördüncü sırasında 5 yılda yüzde 2,5 oranında büyüme potansiyeli öngörülen Meksika, Polonya ve Güney Kore birlikte yer alırken, beşinci sırada da Güney Afrika, Rusya ve Brezilya yüzde 2’nin altında büyüme beklentisi ile yer aldı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler