Enflasyon Hedefinde Atılan Adımlar Onumlu Sonuç Verecek!

Federal Reserve Bank of St. Louis’in başkanı olan Bullard, bugün yaptığı açıklamada Merkez Bankası tarafından bir süredir uygulanmakta olan enflasyon stratejisini savunan görüşlere yer verdi.

Bullard tarafından yapılan açıklamada Amerika Merkez Bankası (FED) tarafından birkaç yıl önce yürürlüğe konulan enflasyon hedefleme stratejisinin, fiyat baskıları üzerinde kontrol oluşturma aşamalarında önemli yardımlar sunduğu ifade edilirken, FED tarafından uygulanmakta olan enflasyon yaklaşımının da bu konuda önemli bir destek ortamı yarattığını ifade etti.

FED tarafından uygulanmakta olan para politikaları üzerinde görüşlerini ileten Bullard, son dönemlerde ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu düşük seviyede tutmak adına faiz oranlarını kullanmaya çalıştığını belirtti. Bullard, 2012 yılında yetkililerin enflasyonun yüzde 2 düzeyinde tutulması için resmi olarak bir hedef belirleme konusunda görüş birliğine ulaştığını, belirlenen bu hedef için de gerçekleştirilen çalışmaların yetersiz kaldığını ifade etti. Enflasyon hedefinin aynı zamanda olumlu sonuçları olduğunu da belirten Bullard, makroekonomik konudaki beklentilerin de daha iyi koordine edildiğini savundu.

Gerçekleştirilen faiz artırımları sebebiyle resesyonun ortaya çıkmasının da büyük bir risk olduğunun altını çizen Bullard, FED tarafından uygulanmakta olan para politikalarının bu aşamalar için önemli bir konumda olduğunu, 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesinin, FED tarafından yapılacak faiz artırımlarından daha az tehlike yaratmasına karşın, FED’in enflasyon hedefine ek olarak yürüttüğü bilanço düşürme gelişmeleriyle ters düşebileceğini iletti.

Bullard, yaptığı açıklamalarda Amerika’nın uzun zamandır gündemde olan vergi reformu için olumlu bir adım olduğu yorumunda bulunurken, bu reformandan kaynaklı büyük bir etki beklenmediğini belirtti. Merkez Bankası’nın Bitcoin ile alakalı endişe duyacak bir pozisyonu olmadığını da belirten Bullard, yaşanan gelişmelerin ve hisse senetlerinin yükselmesinin şirket kârları ile alakalı olduğunu aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.