Ana Sayfa Sigorta Tarım Sigortalarına 2018 Düzenlemesi: Zam Değil, Teşvik İndirimi Geldi!

Tarım Sigortalarına 2018 Düzenlemesi: Zam Değil, Teşvik İndirimi Geldi!

-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kadın ve genç çiftçiler için tüm sigorta dallarında yüzde 5 oranında bir prim uygulamasının başlayacağını açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, kadın ve genç çiftçilere önemli bir müjde verdi. Basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hem kadın çiftçiler, hem de genç çiftçiler için tüm sigorta branşlarında geçerli olmak üzere yüzde 5 oranında bir indirim uygulamasının yapılacağını müjdeleyen Bakan Fakıbaba, TARSİM hakkında da bilgilendirmede bulundu.

Fakıbaba, açıklamalarında 2006 yılından bu yana geçen süreçte; doğal riskler sebebiyle oluşabilecek hasarlara karşı hem bitkisel, hem de hayvansal ürünlerin mağduriyetinin giderilmesinin büyük bir önem arz ettiğini, bu konuda Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) hizmet verdiğini aktardı. 2006 yılından bu yana geçen süreçte devlet destekli tarım sigortasının sahip olduğu kapsamı her yıl önemli ölçüde genişlettiklerini belirten Fakıbaba, 2017 yılında da ihtiyaçlar ve gelen talepler doğrultusunda önemli bir başarı elde edildiğini aktardı.

2017’deki Sigorta Rakamları

2017 yılı genelinde toplamda 1,6 milyon adet tarım sigortası poliçesinin düzenlendiğini ifade eden Fakıbaba, bu poliçeler ile 23 milyon dekarlık alanın, 1,8 milyon arılı kovanın sigortalandığını, üreticilerden toplanan prim miktarının 739 milyon Türk Lirası’na, üreticilere yapılan hasar ödemesinin ise 850 milyon Türk Lirası’na tekabül ettiğini ifade etti.

29 milyar Türk Lirası tarımsal değer teminatı verdiklerini belirten Fakıbaba, 2017 yılı genelinde sigorta kapsamına giren küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarının, bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında artış sağlayarak 2,4 milyon adete ulaştığını, 2017 yılı genelinde 300 bin hasar dosyasının da işlem gördüğünü kaydetti.

Fakıbaba, 2018 yılı itibariyle yürürlükte olacak ve Resmi Gazete’de bugün yayımlanan İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’nın da kapsamının genişletildiğini, aynı zamanda kadın ve genç çiftçiler için de yüzde 5 oranında, tüm sigorta branşları için indirim getirildiğini belirtti.

Arıcılık sigortası için prim fiyatları; sabit arıcılık için yüzde 0,9’dan, yüzde 0,8’e inerken, gezici arıcılık için olan sigorta prim fiyatları da yüzde 1,4’ten yüzde 1,3’e indi. Aynı zamanda kiraz üretimi aşamasında yağmur teminatında uygulanan muafiyet oranı da yüzde 20’den yüzde 15’e, küçükbaş hayvan hayat sigortasındaki prim fiyatı için de yüzde 8’den yüzde 7’ye indirilme yapıldığını kaydetti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,421TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler