Vakıf Katılım’dan 2018’de 100 Şubeye Ulaşma Hedefi!

0

Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş tarafından yapılan açıklamaya göre, bankanın 2018 yılındaki hedefi Türkiye genelindeki şube sayısını 100 şubeye ulaştırıp, 350 ila 400 arasında yeni istihdam sağlamak.

Vakıf Katılım Bankası, 2017 yılında elde ettiği büyüme ve başarı ivmesini 2018 yılına da taşımak istiyor. Hem katılım bankacılığı sektörü için, hem de Vakıf Katılım Bankası için oldukça önemli başarılara imza atılan bir 2017’nin geride bırakıldığını ifade eden Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, her olumsuzluğa rağmen katılım bankacılığı sektörünün 2017’de de yükselen bir ivmeyle büyümesini sürdürdüğünü ifade etti.

2017 yılı Kasım ayı sonu itibariyle katılım bankacılığı sektörünün toplamda 14 bin 935 kişiye istihdam alanı yarattığını ifade eden Göktaş, toplanan fon miktarının da 2016 yılının sonuna oranla yüzde 27 oranında artış sağlayıp, 106 milyar 640 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştığını belirtti. Katılım Bankacılığı sektörünün 160 milyar 490 milyon Türk Lirası’na tekabül eden bir aktif büyüklüğüne sahip olduğunu belirten Göktaş, reel sektöre sunulan destekler kapsamında 108 milyar 907 milyon Türk Lirası tutarında bir fon kullandırımı yapıldığını kaydetti.

Katılım bankalarının, küresel sektör ortalamalarının üzerinde bir kârlılık oranına sahip olduklarını ifade eden Göktaş, ilerleyen süreçte katılım bankacılığından beklenenin sunulması adına sadece salt bir büyümenin yeterli olmayacağını, katılım bankacılığının yaygınlaştırılması, müşteri tabanının genişletilmesi gibi çalışmaların önem arz ettiğini ifade etti.

2017 yılının Nisan ayında başlanan Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğiyle sağlanan toplam kefaletin 200 milyar Türk Lirası olduğunu ifade eden Göktaş, Vakıf Katılım Bankası’nın bu süreçte kullandırdığı fon miktarının 1,2 milyar Türk Lirası’na tekabül ettiğini ifade etti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın