Atığını Getiren, Ulaşımını Bedavaya Getirecek!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) oldukça yeni bir uygulamaya adım attı. İBB, atık otomatlarına geri dönüşüm değeri olan malzemeler atan kişilerin İstanbulkart’larına kullanımları için para yükleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) oldukça yeni bir uygulamaya adım attı. İBB, atık otomatlarına geri dönüşüm değeri olan malzemeler atan kişilerin İstanbulkart’larına kullanımları için para yükleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un farklı noktalarına yerleştirilecek olan 100 adet mobil atık otomatı sayesinde vatandaşların kağıt, metal, plastik gibi geri dönüşüm uygulamaları vasıtasıyla ekonomiye tekrar kazandırılabilecek atıkları toplamaya başlayacak. Yapılacak olan bu toplama işlemine vatandaşların yoğun bir katılım göstermesini bekleyen Belediye, teşvik sağlayabilmek adına geri dönüşüme atılan malzemelerin değeri kart ücreti İstanbulkart’a kredi olarak yükleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geri dönüşüme kazandırılma imkanı olan tüm atıkların yeniden değerlendirilmesi adına tarihi bir projeyi hayata geçiriyor. Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı adı verilen cihazlar, İstanbul’un 100 farklı noktasına yerleştirilecek. Bu cihazlara kağıt, metal, plastik gibi yeniden ekonomiye kazandırılabilecek olan atıkları atan kişiler de, attıkları atıkların değerleri kadar bedeli İstanbul içindeki ulaşım sistemlerinde kullanabilmek üzere İstanbulkart’larına kredi olarak alacaklar.

Elektronik bir arayüze sahip olan yeni otomatlar, vatandaşlar tarafından getirilen atıkların cinslerini tanıyacaklar. Metal, kağıt ve plastiği ayırabilecek düzeyde geliştirilecek olan otomatlara farklı ürünler konulduğunda ise kabul edilmeyecek. Geri dönüşüm haznesine konulan atığın cinsi sensörler tarafından algılanırken, vatandaşların işlemi tamamlayabilmesi için hem sesli, hem de görüntülü olarak yönlendirme yapılacak. Atık içeri atıltıktan sonra kıyılarak depolanır iken, sonraki aşamalarda da bu atıklar geri dönüşüm firmalarına iletilecek.

Uygulamanın pilot aşaması için 25 adet otomat İstanbul’un farklı bölgelerine yerleştirilecek iken, devam eden süreçte 100 otomat da özellikle toplu taşıma merkezlerine, meydanlara yerleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.