Atığını Getiren, Ulaşımını Bedavaya Getirecek!

Google Haberlere Abone Ol:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) oldukça yeni bir uygulamaya adım attı. İBB, atık otomatlarına geri dönüşüm değeri olan malzemeler atan kişilerin İstanbulkart’larına kullanımları için para yükleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un farklı noktalarına yerleştirilecek olan 100 adet mobil atık otomatı sayesinde vatandaşların kağıt, metal, plastik gibi geri dönüşüm uygulamaları vasıtasıyla ekonomiye tekrar kazandırılabilecek atıkları toplamaya başlayacak. Yapılacak olan bu toplama işlemine vatandaşların yoğun bir katılım göstermesini bekleyen Belediye, teşvik sağlayabilmek adına geri dönüşüme atılan malzemelerin değeri kart ücreti İstanbulkart’a kredi olarak yükleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geri dönüşüme kazandırılma imkanı olan tüm atıkların yeniden değerlendirilmesi adına tarihi bir projeyi hayata geçiriyor. Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı adı verilen cihazlar, İstanbul’un 100 farklı noktasına yerleştirilecek. Bu cihazlara kağıt, metal, plastik gibi yeniden ekonomiye kazandırılabilecek olan atıkları atan kişiler de, attıkları atıkların değerleri kadar bedeli İstanbul içindeki ulaşım sistemlerinde kullanabilmek üzere İstanbulkart’larına kredi olarak alacaklar.

Elektronik bir arayüze sahip olan yeni otomatlar, vatandaşlar tarafından getirilen atıkların cinslerini tanıyacaklar. Metal, kağıt ve plastiği ayırabilecek düzeyde geliştirilecek olan otomatlara farklı ürünler konulduğunda ise kabul edilmeyecek. Geri dönüşüm haznesine konulan atığın cinsi sensörler tarafından algılanırken, vatandaşların işlemi tamamlayabilmesi için hem sesli, hem de görüntülü olarak yönlendirme yapılacak. Atık içeri atıltıktan sonra kıyılarak depolanır iken, sonraki aşamalarda da bu atıklar geri dönüşüm firmalarına iletilecek.

Uygulamanın pilot aşaması için 25 adet otomat İstanbul’un farklı bölgelerine yerleştirilecek iken, devam eden süreçte 100 otomat da özellikle toplu taşıma merkezlerine, meydanlara yerleştirilecek.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…