Ana Sayfa Gündem Bankalar 2018 Büyüme Tahminlerini KGF'yi Hesaba Katmadan Yapıyor!

Bankalar 2018 Büyüme Tahminlerini KGF’yi Hesaba Katmadan Yapıyor!

-

Hem Türkiye’de, hem de küresel düzeyde hemen hemen tüm bankalar 2018 yılına dair beklentilerini açıkladılar. Aynı zamanda yıl sonuna dair Dolar/Türk Lirası kur beklentileri de açıklandı.

Bankaların makro hedefleri, kredi ve mevduat arasındaki ilişkilere yönelik tahminler açıklandı. Açıklanan tahminleri ve 2018 beklentilerini Hürriyet gazetesinin köşe yazarı Erdal Sağlam değerlendirdi.

Türkiye İş Bankası 2018 yılı sonuna dair yüzde 4,1 oranında Türkiye ekonomisinin büyüme tahmininde bulundu. Bankanın yıl sonu enflasyon beklentisi de yüzde 10,2 düzeyinde gerçekleşti. Garanti Bankası da yıl sonu büyümesi için yüzde 4,5 oranında bir tahmin iletirken, yıl sonu Dolar kuru tahmini de 4,14 Türk Lirası seviyesinde oldu.

Bankalar tarafından yapılan bu tahminlerin, bütçe çalışmalarını baz alınarak yapıldığını ifade eden Sağlam, bankalar tarafından yapılan genel tahminlerin Türkiye ekonomisi için yıl sonunda yüzde 4 ila 4,5 bandında bir büyüme yaratacağını, enflasyon artışının yüzde 10 düzeyinde yani çift haneli olarak gerçekleşeceğini ve döviz kurlarında da yıl genelinde yüzde 20 oranında bir artış beklediklerini gösterdiğini ifade etti.

Reel sektörler ile bankacılık sektörünün tahminlerinin birbirini doğruladığını ifade eden Sağlam, Türkiye İş ankası için yüzde 12 ila 13 oranında bir mevduat büyümesi, yüzde 13 ila 14 oranında bir kredi büyümesinin, Garanti Bankası için de aktiflerin yüzde 10 düzeyinde, kredilerin yüzde 14 ila 15 düzeyinde büyümesinin beklendiğini ifade etti.

Sağlam, Garanti Bankası’nın 2018 yılı sonunda konut kredisi ürünlerinde yüzde 11 oranında, ihtiyaç krediler için yüzde 14 oranında, kredi kartlarında yüzde 13 oranında, TL mevduatlarda yüzde 15 oranında, döviz mevduatlarda ise yüzde 5 oranında büyüme beklendiğini ifade etti.

Analistler tarafından yapılan değerlendirmelerde Kredi Garanti Fonu teminatlı kredilerin 2018 yılında devam etmesinin beklenmeden bu rakamların ortaya çıkartıldığını ifade eden Sağlam, bu analistlerin daha yüksek oranlarda büyümeler elde edilebileceğini ifade ettiğini, elde edilen tahminlerin yorumlanması sonucunda 2018 yılının Türkiye ekonomisi için 2017’de kazanılan ivmenin devam edebileceğini gösterdiğini ifade etti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,422BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,418TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler