JPMorgan’da Büyük Kayıp!

Amerikalı Yatırım Bankalarından biri olan JPMorgan‘ın müşterilerinden biri olan Steinhoff’un iflasın eşiğine gelmesinden ötürü 273 milyon dolar kayıp yaşadığı açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin yatırım bankaların arasında yer alan JPMorgan Chase’in 4. çeyrek dönemi dikkate alındığı zaman kârının,  beklenin üzerinde bir artış meydana geldiği belirtildi. Bankanın müşterileri arasında yer alan Güney Afrikalı perakende devlerinden Steinhoff’un iflas eşiğine yaklaşması sebebi ile JPMorgan Chase’in 273 milyon dolar değerinde kayıp yaşadığı açıklandı.

Steinhoff‘ta meydana gelen muhasebe olayından sonra şirketin bir haftalık süreci kapsamında yüzde 88 oranında değer kaybı yaşadığı açıklanmıştı. JPMorgan Chase’in, Steinhoff’un hisselerinin aniden düşeceği duruma gelmesinin takibinde ise 143 milyon dolar değerinde kayıp yaşandığı açıklandı. Bunun devamında ise kredi borcu sebebi ile yaşanan 143 milyon dolarlık kayba bir kayıp daha eklendi ve 130 milyon dolar daha kayıp yaşandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan JPMorgan Chase’in CEO’su Marianne Lake, tüm yaşanları analiz ettiğini, analiz sonrasında meydana gelen krizden bu güne kadar olan en büyük kaybın yaşandığını ifade etti.

Geliri Yükseldi Ancak Karı Düştü

Diğer bir yanda ise JPMorgan’ın geride bıraktığımız günlerde 2017 yılının 4. çeyrek dönemine ait kar oranı ile gelirleri açıklanmıştı. O dönemdeki geliri bir önceki seneki karı ile kıyaslandığı zaman yüzde 4,7 oranında artış olmuştu. Bu artış ile JPMorgan’ın geliri 25,45 milyar dolar seviyesine çıkmıştı. Karı ise da yine bir önceki yılla kıyaslandığı zaman yüzde 6,73 oranında düşüş gösterip, 4,23 milyar dolar seviyesine gerilemişti. JPMorgan’ın hisse başına karı ise 2016 yılının dördüncü çeyrek döneminde 1,71 dolar seviyesindeydi. Bu rakam 2017 yılının aynı döneminde 1,07 dolar seviyesine gerilemişti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.