Yetkililer Son Kez Uyardı! Son Tarih: 31 Ocak!

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, kredi kartlarının online işlemlerde kullanmak isteyenlerin onay vermesi gerektiğini, onay vermeyenlerin ise 1 şubat 2018 tarihi itibari ile internetten alışveriş ya da internetten ödeme yapamayacaklarını hatırlattı.

Sektörde Önemli Daralma Yaşanabilir

ETİD ile TÜBİSAD’ın ortak olarak yaptığı açıklamada, internetten kart ile yapılan alışverişe onay sürecinin 31 Ocak 2018 tarihinde sona erdiği, uygulamanın e-ticaret sektöründe olumsuz bir etki yaratmayacak ve kullanım kolaylığı dikkate alınacak şekilde değiştirilmesi önerisinde bulunuldu. 1 Şubat 2018 tarihi itibari ile uygulanacak olan sistem ile Elektronik Ticarette Güven Damgası almamış şirketlerde yapılan işlemlerle sınırlı kalması önerilip, bunun devreye girmesi ile de sektörde önemli oranda bir daralmanın olabileceği söylendi.

Ekmekçi: E-Ticaret Sektörü Yüzde 25 Daralabilir

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi,  kredi kartı ile banka kartlarına internette kullanıma onay vermeyenlerin 31 ocak gününden sonra internetten alışveriş ya da internetten ödeme yapamayacaklarını, söz konusu durumun ise e-ticaret sektörünü yüzde 25 oranında daraltabileceğini söyledi. Alınan karar ile e-ticaret sektörünün yazar kasalarına kilit vurulduğunu ifade eden Ekmekçi, mevcut durumda ülkemizde kredi kartı ile online alışveriş yapanların sayısının yüzde 80’e tekabül ettiğini söyledi.

Alınan karar ile vatandaşların güvenliklerinin sağlanmasının hedeflendiğini söyleyen Ekmekçi, e-ticaret sektörünün dinamikleri dikkate alınmadan yapılan sert geçişin e-ticaret sektörünü yaklaşık olarak yüzde 20 ile yüzde 25 arasında bir kayba uğratacağını belirtti.

Ertaş: Faturalar Olumsuz Etkilenecek

Gündelik yaşamımızda çeşitli kolaylıklar sağlayan ödeme işlemlerinde de etkileneceğini söyleyen TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi ve E-ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş, artık günümüzde online kanalların herkese çok fazla kolaylıklar getirdiğini, bu sebeple de doğalgaz, elektrik, su gibi faturaların ödemelerinin de olumsuz etkileneceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.