TSKB 5 Yıl Vadeli 350 Milyon Dolarlık Eurobond İhracı Gerçekleştirdi

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) 350 milyon Dolar tutarında, 5 yıl vadeli ve sabit faizli olmak üzere Eurobond ihracı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) uluslararası düzeyde 5 yıl vadeli ve sabit faizli olmak üzere 350 milyon Dolarlık Eurobond ihracı gerçekleştirdiğini duyurdu. Gerçekleştirilen Eurobond ihracında başta İngiltere olmak üzere ağırlıklı olarak İsviçre’nin, Almanya’nın, ABD’nin ve Orta Asya bölgesinin yatırımcılarından 135 tanesi talep gösterdi.

Eurobond ihracına katılım sağlayan yatırımcıların yüzde 40’lık kısmı, TSKB’nin ihraçlarında daha önce yer almayan yeni yatırımcılardan oluşurken, Eurobond ihracı MS+340 baz puan ile duyurulup, MS+325 baz puan ile fiyatlamasını tamamladı.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı’nın başarısıyla gerçekleştirilen tahvil ihracı ile birlikte 2018 yılının ilk ihracı da gerçekleşmiş oldu. Gerçekleşen bu Eurobond ihracı, TSKB’nin gerçekleştirdiği en düşük faizli tahvil ihracı unvanına da kavuştu.

Eurobond ihracının global düzeydeki koordinatörlüğünü BNP Paribas, Commerzbank ve ING Bank gerçekleştirirken yatırımcılar arasında ABC Bank, SMBC Nikko, Soicete Generale ve Unicredit Bank aracı olarak yerini aldı.

Eurobond İhracı Türk Bankacılık Sektörüne Olan Güvenin Göstergesidir!

Gerçekleştirilen Eurobond ihracı hakkında değerlendirmelerini ileten TSKB Genel Müdürü Suat İnce, TSKB tarafından daha önce gerçekleştirilen Sermaye Benzeri Sürdürülebilir Tahvil, Sürdürülebilir/Yeşil Yahvil, Eurobond ihraçlarına küresel düzeyde büyük bir talebin olduğunu hatırlattı. İnce, 2018 yılının ilk Eurobond ihraçlarından bir tanesinin TSKB tarafından gerçekleştirildiğini, bu Eurobond ihracına küresel düzeydeki yatırımcıların yüksek bir talep gösterdiğini, bu talebin hem Türkiye ekonomisine, hem Türk bankacılık sektörüne, hem de TSKB’nin sahip olduğu güçlü yapıya karşı duyulan bir güvenin ürünü olduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.