BİMER’e Şikayet Yağdı! Toplam Şikayet 64 Bin Olarak Açıklandı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, BDDK’ya ulaşan ihbar ile şikayet sayısı 2017 yılında bir önceki sene ile kıyaslama yapıldığı zaman yüzde 19 oranında artış meydana geldi ve bu artış ile 64 bin 416’ya yükseldi. BDDK’ya geçen sene yapılan bireysel krediler kapsamında şikayetler ilk sırada yer aldı.

Şikayetler Yüzde 19 Arttı

BDDK’dan alınan bilgilere göre, Bilgi Edinme Sistemi, BİMER, CİMER, Dilekçe ve e-şikayet olmak üzere 5 farklı kanal üzerinden BDDK’ya şikayetler ve ihbarlar yapılıyor. Bu kanallardan yapılan şikayetler 2016 yılında 54 bin 169 olurken, geçen sene bu rakam yüzde 19 oranında yükseldi ve 64 bin 416’ya çıktı. Bireysel nitelikte ürün ile hizmetler kapsamında yapılan ihbar, başvuru ve şikayetlere ilişkin adli makamlar tarafından kuruma ulaştırılan inceleme talepleri Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanlığı tarafından denetime tabi oldu. Geçen sene gerçekleştirilen denetimler kapsamında 156 tane rapor ile 14 tane mütalaa hazırlandı. Denetim yapılması öngörülen şikayetler BDDK personelleri tarafından incelendi ve sonrasında da raporları hazırlandı. Geçen sene finansal tüketicilerin şikayet ve ihbarları kapsamındaki denetimler neticesinde de kurul tarafından bankalara uygulanan idari para cezası ise 2 milyon 120 bin 568 TL oldu.

En Fazla Şikayet BİMER’den Yapıldı

Finansal tüketiciler tarafından 2016 yılında en çok kullanılan şikayet kanalı e-şikayet sistemi oldu. 2017 yılında en fazla kullanılan kanal ise BİMER oldu.

2017 yılında toplamda 64 bin 416 şikayet gerçekleşti. Bu şikayetlerin BİMER üzerinden yapılan kısmı yüzde 42’ye tekabül etti. Bu rakam ise 2016 yılı ile kıyaslandığı zaman yüzde 37 yükseldi. BİMER’den sonra en fazla tercih edilen şikayet kanalı e-şikayet, sonrasında ise CİMER, Bilgi Edinme Sistemi ve Dilekçe oldu. e-şikayet’ten yapılan ihbarlar toplam ihbarların yüzde 34’üne, CİMER’den yapılanlar yüzde 15’e, Bilgi Edinme Sistemi’nden yapılanlar yüzde 5’e, dilekçe ile yapılanlar ise yüzde 5’e tekabül etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.