Ana Sayfa Gündem Türkiye İlk İkili İşbirliği Fonunu Kuruyor!

Türkiye İlk İkili İşbirliği Fonunu Kuruyor!

-

Hazine Müsteşarlığı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin nezdinde 25 milyon Euro’luk yeni bir fon kuracağını açıkladı.

T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin nezdinde, 25 milyon Euro’luk (güncel kur ile 116,250 milyon Türk Lirası) yeni bir fon kurulacağını duyurdu. Kurulacak olan bu fon için de hem Türkiye’de, hem de farklı ülkelerde gerçekleştirilecek projeler için teknik destek ve yatırım hibesi aşamalarında desteklerin sağlanacağını ifade etti.

Hazine Müsteşarlığı tarafından EBRD bünyesinde hayata geçirilecek olan 25 milyon Euro’luk fonun kullanılacağı alanlar da belirtildi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası bünyeinde kurulacak olan fonun işbirliği fonu olacağı ifade edilirken, aynı zamanda özel sektörde rekabet gücünün artırılması aşamasında da kullanımı sağlanacak. Hem girişimciler için, hem de KOBİ’lere destek verilmesi için de kullanılacak olan fon, inovasyonun ve bilgiyi temeline alan yeni bir ekonomiye geçiş aşamasında da fon vasıtasıyla destek sağlanacak.

Hazine Müsteşarlığı tarafından kurulacak olan fon sayesinde aynı zamanda finans sektörünün gelişmesi amacıyla hayata geçirilecek olan projelere ve şirketlere de destek sağlanacak. Sürdürülebilir özelliğe sahip olan altyapı ve enerji verimliliğinin teşviki için de destek sağlayacak olan fon, son olarak da kapsayıcı ekonomi, iyi yönetim ve cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi aşamasında destek sağlanacağı ifade edildi.

Fon Sadece Türkiye’ye Destek Sağlamayacak!

Yapılan açıklamada EBRD İşbirliği Fonu’nun Türkiye’nin belirlediği öncelikler kapsamında tasarlandığı, fonun finansmanın da tamamen Türkiye tarafından üstlenildiği ifade edildi. Türkiye’nin uluslararası kalkınma bankası nezdinde oluşturduğu ilk ikili işbirliği fonu olduğunun ifade edildiği açıklamada, kurulan fonun sadece Türkiye’deki projeler ile sınırlı kalmayacağını, diğer ülkelerde gerçekleştirilecek projeler için de fonun kullanılacağı belirtildi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,390BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,419TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler