Anasayfa Gündem Çetinkaya Davos'ta TCMB'nin Enflasyon Adımlarını Değerlendirdi

Çetinkaya Davos’ta TCMB’nin Enflasyon Adımlarını Değerlendirdi

Uluslararası Ekonomi Forumu tarafından Davos’ta gerçekleştirilen zirvede konuşma gerçekleştiren Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, en önemli hedefin enflasyon için tek haneye ulaşmak olduğunu ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Davos Zirvesi’nde gerçekleştirdiği konuşmada Türkiye ekonomisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası tarafından sergilenen sıkı para politikaları duruşunun kararlı bir şekilde devam ettirileceğini ifade eden Çetinkaya, enflasyon dinamiklerinde kabul edilebilir bir düşüş yaşanana kadar para politikalarının aynı duruşta devam edeceğini belirtti.

Enflasyon beklentilerinin, fiyat davranışlarının ve enflasyona etki yapan diğer etkilerin Merkez Bankası tarafından yakın takip altına alındığını ifade eden Çetinkaya, gerekli görülmesi halinde de ek parasal sıkılaştırma uygulamalarının devreye sokulabileceğini, Merkez Bankası olarak en önemli hedefin kısa bir zaman zarfı içerisinde enflasyonun tek haneye düşürülmesi olduğunu belirtti.

Enflasyon Düşene Kadar Taviz Yok!

Enflasyon hedefi için para politikalarından taviz verilmeyeceğini aktaran Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, geçici çözümler yerine problemlerin kaynağına odak sağlayarak, organizasyonu kuvvetli para politikalarıyla çabanın devam edeceğini belirtti. Ekonomi alanında gerçekleştirilebilecek reformların Merkez Bankası’nın her zaman gündeminde olduğunu vurgulayan Çetinkaya, bu reformlar için katkı sağlamaya devam edileceğini, fiyat istikrarı için çalışmaların yürütüldüğünü, elde edilebilecek bir fiyatlama başarısı ile toplumun refah düzeyinin yükseltileceğini ve bu konuda toplumun desteğinin de dikkate alındığını ifade etti.

Merkez Bankası tarafından enflasyonun düşürülmesi yönünde atılan adımların beklenen etkileri henüz göstermediğini, etkilerin ortaya çıkabilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu ifade eden Çetinkaya, atılan adımların ortaya çıkartabileceği etkilerin yansımalarını görebilmek adına son 1 yıllık süreç içerisinde ortaya çıkan jeopolitik gelişmelerin etkileri ile birlikte hem döviz kurlarında, hem de petrol fiyatlarında önemli dalgalanmaların yaşandığını, bu dalgalanmaların da atılan adımların yanıt süresini uzattığını ifade etti.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

nine + fifteen =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,792BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,026TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,566TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler