Vakıfbank Kendi Rekorunu Egale Etti!

0

Vakıfbank, Orta Vadeli Tahvil İhracı Programı kapsamında olmak üzere 650 milyon Dolar tutarındaki tahvil ihracını 5 yıl vadeli olarak gerçekleştirdi.

Vakıfbank, daha önceden belirlenmiş orta vadeli tahvil ihraç programı kapsamında olmak üzere 5 yıl vadeli olarak, 650 milyon Dolar tutarında tahvil ihracı gerçekleştirdiğini duyurdu. Global düzeyde gerçekleştirilen ihraca 150 düzeyinde bir yatırımcı katıldı. Yatırımcılardan gelen toplam talep tutarı ise 1,5 milyar Dolar seviyesinin üzerinde gerçekleşti. Gerçekleştirilen tahvil ihracında kupon oranı yüzde 5,75 olurken, nihai getiri oranı da yüzde 5,85 olarak kayıtlara geçti.

Tarihinin Tek Seferdeki İşlem Kapasite Rekoru!

Banka tarafından gerçekleştirilen açıklamada görüşlerine yer verilen Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, 2018 yılının ilk Eurobond tahvil ihracını başarı ile gerçekleştirdiklerini ifade etti. Gerçekleştirilen işlemin Vakıfbank’ın tarihindeki tek seferde gerçekleştirilen en yüksek tutarlı tahvil işlemi olduğunu ifade eden Özcan, 2012 yılından bu yana geçen sürede uluslararası piyasada, birçok yatırımcı grubuna eriştiklerini, farklı yapılarda ve farklı kurlarda, uzun vadeli tahvil ihraçları gerçekleştirildiğini, bu alanda Türk bankaları arasında önemli bir başarıyı bünyelerinde barındırdıklarını ifade etti.

2018 yılının ilk Eurobond ihracında, Vakıfbank tarihinin tek seferde yapılan en yüksek tutarlı tahvil ihracı olduğuna vurgu yapan Özcan, tutarın ilk aşamada 500 milyon Dolar olarak belirlendiğini, işlemin kupon oranının da başlangıç seviyesinden sadece 25 baz puan aşağıda, yüzde 5,75 seviyesinde gerçekleştiğini vurguladı.

Vakıfbank tarafından gerçekleştirilen 5 yıl vadeli 650 milyon Dolar tutarındaki tahvil ihracı için yetkilendirilen yatıırm bankaları arasında Emirates NBD Capital, First Abu Dhabi Bank, Goldman Sachs International, SG CIB, Standard Chartered Bank ve UniCredit yer aldı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın