TSKB 2017’de Üstün Performans Sergiledi!

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB)’nin 2017 yılının sonundaki aktif büyüklük rakamları açıklandı. Banka tarafından açıklanan bilgilere göre, bankanın sahip olduğu aktif büyüklük 28,9 milyar Türk Lirası düzeyine ulaştı.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB)’nin 2017 yılının sonundaki aktif büyüklük rakamları açıklandı. Banka tarafından açıklanan bilgilere göre, bankanın sahip olduğu aktif büyüklük 28,9 milyar Türk Lirası düzeyine ulaştı.

TSKB tarafından 2017 yıl sonu finansal sonuçlar açıklandı. Bankanın 2017 yılında elde ettiği başaılar doğrultusunda sahip olunan toplam aktif büyüklük, bir önceki yıl sonuna oranla yüzde 20 düzeyinde yükseldi. Aktif büyüklük için elde edilen rakam 28,9 milyar Türk Lirası olurken, toplam kredilerin miktarı ise bir önceki yıl sonuna oranla yüzde 29 düzeyinde yükselerek 22,3 milyar Türk Lirası seviyesine yükseldi.

Kâr Yüzde 25 Yükseldi!

Bankanın 2017 yılı boyunca elde ettiği net kâr, bir önceki yılın sonuna göre yüzde 25 oranında artış sağlayarak 596 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştı. Özkaynaklarını aynı dönem içerisinde yüzde 21 düzeyinde artırmayı başaran TSKB, 3,5 milyar Türk Lirası tutarındaki özkaynağa ulaştı. Elde edilen bu bilgiler ışığında bankanın 2017 yılı sonunda özkaynak kârlılık oranı yüzde 18,4 düzeyinde gerçekleştirken, aktif kârlılık oranı da yüzde 2,3 olarak kayıtlara geçti.

Bankanın sahip olduğu takipteki alacaklar ise yüzde 0,2 seviyesinde geriledi. 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle mevzuata uygun olarak TFRS 9’a geçiş gerçekleştiren banka, portföyünün sağlamlığını bir kez daha gözler önüne sererken, TFRS 9’un öngörmüş olduğu değişiklikler için herhangi bir yükümlülük taşımıyor.

2017 yılında birçok hedefini yerine getirmeyi başaran TSKB’nin değerlendirmesini yapan TSKB Genel Müdürü Suat İnce, özel sektöre verilen desteğin devam edeceğini, 2017 yılında özel sektöre 2,5 milyar Dolar tutarında finansman sunduklarını, aktif müşteri sayısını yüzde 25 düzeyinde artırdıklarını, kredi portföyünü kurdan arındırılmış olarak yüzde 15 düzeyinde büyütüp, aktif müşteri sayısını da yüzde 25 oranında artırdıklarını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.