Denizbank Satılıyor Mu? Satılırsa Körfez’in En Büyük 3 Bankası Türkiye’de Olacak!

Körfez ülkelerinin Türkiye’deki bankacılık sektörüne olan yoğun ilgisi Denizbank ile tekrar canlandı. Bölgenin önde gelen bankalarının Türkiye’de sahip olduğu ortaklıklara bir yenisi daha eklenebilir.

Körfez ülkelerinin Türkiye’deki bankacılık sektörüne olan yoğun ilgisi Denizbank ile tekrar canlandı. Bölgenin önde gelen bankalarının Türkiye’de sahip olduğu ortaklıklara bir  yenisi daha eklenebilir.

Uzun zamandır DenizBank’ın Sberbank tarafından satışının gerçekleştirileceği dedikodusu bankacılık sektörünün kulislerinde yayılan bilgiler arasındaydı. Konu hakkında Sberbank cephesinden yapılan açıklamada, DenizBank’ın hisseleri için Emirates NBD’nin ilgi gösterdiği, bu satışın gerçekleşmesi seçeneğinin de arasında bulunduğu konular için görüşmelerin başlatıldığı duyurusu da Körfez ülkelerinin Türkiye’ye olan ilgisini bir kez daha ortaya çıkarttı.

Körfez Ülkeleri 8 Bankaya Ortak!

Körfez ülkelerinde yer alan yatırımcılar, satın alma ya da ortaklık kurma yolları vasıtasıyla Türkiye’de varlıklarını devam ettiriyor. Bölgenin Türkiye’de ortak olduğu ve sahip olduğu bankalar arasında alfabetik sıraya göre; A&T Bank, ABank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Burgan Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, Turkish Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası yer alıyor.

Körfez bölgesinin en büyük ikinci bankası olarak bilinen Emirates NBD’de DenizBank’ı satın almak için Rusya’nın en büyük bankası ve DenizBank’ın sahibi olan Sberbank ile masaya oturduğunu duyurdu. Geçtiğimiz dönemde Körfez’in en büyük bankası olan Qatar National Bank (QNB)’ın Finansbank’ı satın alarak QNB Finansbank olarak faaliyet göstermeye devam etmesi ve National Commercial Bank’ın da Türkiye’de yer almasına ek olarak Emirates NBD’nin de Türkiye’ye giriş yapması, Körfez bölgesinin en büyük üç bankasının da Türkiye pazarında yer almış olması anlamına gelecek.

Sberbank CEO’su Herman Gref tarafından geçtiğimiz aylarda DenizBank tarafından yapılan açıklamada, DenizBank’ın Sberbank’ın sahip olduğu yurt dışı aktifler arasındaki en önemli varlık olduğu ifade edilmiş, Türkiye için de “ikinci vatan” tabiri kullanılmıştı. Türkiye’deki stratejilerini önemsediklerini, Türkiye ekonomisine destek olabilmek için önemli bir konsantrasyon sergilediklerini ifade etmiş olan Gref, Türkiye’nin sahip olduğu planları da iddialı olarak yorumlamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.