QNB Finansbank Sektör Ortalamasının Üzerinde Büyüdü!

QNB Finansbank, konsolide verilerini açıkladı. Banka 2017 yılında aktiflerini yüzde 24 oranında büyüterek 125 milyar 857 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştırmayı başarırken, yıl sonunda elde edilen net kâr da 1 milyar 603 milyon Türk Lirası olarak kayıtlara geçti.

Hem Orta Doğu’da, hem de Afrika’da finans kuruluşları arasında lider konumda yer alan, aynı zamanda Katar’ın da en büyük bankası olan Qatar National Bank (QNB)’nin Türkiye’deki iştiraki olan QNB Finansbank, 2017 yılına dair mali tablolarını açıkladı.

Banka tarafından yapılan açıklamada, 2017 yılı ile 2016 yılı verileri karşılaştırıldı. Bahsi geçen dönem içerisinde toplam krediler, bir önceki yıl sonuna kıyasla yüzde 31 düzeyinde artış yaşayarak 82 milyar 683 milyon Türk Lirası seviyesine ulaşırken, toplam aktiflerde de yüzde 24’lük bir artış elde edilerek 125 milyar 857 milyon Türk Lirası seviyesine ulaşıldı.

Bankanın 2017 yılında elde ettiği net kâr ise 1 milyar 603 milyon Türk Lirası seviyesinde gerçekleşti. Mevduat alanında yüzde 26’lık bir büyüme elde eden QNB Finansbank, 65 milyar 297 milyon Türk Lirası’na tekabül eden müşteri mevduatına ulaştı.

Bankacılık Sektörü Ortalamasının Üzerinde Büyüme!

2017 yılı sonu itibariyle QNB Finansbank’ın sahip olduğu özkaynakların toplamı da, bir önceki yıl sonuna göre yüzde 20 oranında artarak, 12 milyar 155 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştı. Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu da yüzde 15 düzeyinde gerçekleşti.

Banka tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer veren QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, QNB Finansbank’ın 30. yılını kutladığını, bankanın sahip olduğu hedeflerin çok üzerinde bir kârlılık ve sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme ile 2017 yılının noktalandığını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.