Hem Mevduatı, Hem Kârını Büyüttü: Bölgenin En Yüksek Marka Değerine Sahip Bankası QNB!

0

Finansbank’ı satın alarak geçtiğimiz yıllarda Türkiye bankacılık sektörüne de giriş yapan, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinin en büyük finans kurumları arasında yer alan QNB Group, 4,2 milyar Dolar’a ulaştırdığı marka değeri ile bölgenin en değerli bankası olma unvanına kavuştu.

2018 Brand Finance Global 500 Raporu – Şubat sayısında sahip olduğu marka değerini 4,2 milyar Dolar seviyesine çıkartan QNB Group, The Banker dergisi tarafından Orta Doğu ve Afrika bölgelerinin en değerli bankası olarak seçildi.

Marka Değeri Yüzde 11 Büyüdü!

1 yıl önce yaklaşık 3,8 milyar Dolar olan marka değerini, aradan geçen süreçte yüzde 11 oranında artırmayı başaran banka, 2017 yılını 4,2 milyar Dolarlık bir marka değeri ile kapatmayı başaran banka, Marka Gücü Endeksi (BSI) açısından da 100 puan üzerinden 76,4’ten 78,4’e kadar yükselmeyi başardı.

2020 yılına kadar, Orta Doğu bölgesinin, Afrika bölgesinin ve Güney Doğu Asya bölgesinin lider bankası olma yönünde hedef sahibi olan banka, Malezya, Endonezya, Singapur gibi ülkelerde yer alan bankaları geride bırakarak Güney Doğu Asya’daki en değerli ikinci banka olma unvanına kavuştu.

Banka, AA+ seviyesinde sahip olduğu kredi notunu da korumaya devam ediyor. Katar merkezli olan QNB, aynı zamanda Dünya genelinde en büyük 100 banka markası arasındaki ülkesini temsil eden tek banka olma unvanına da sahip.

2017 yılında bankacılık grubunun elde ettiği kâr yüzde 6 oranında artış göstererek 3,6 milyar Dolar’a ulaşırken, sahip olunan aktifler ise yüzde 13 oranında büyüyerek 223 milyar Dolar seviyesine yükselmişti. Bankanın şimdiye kadar elde ettiği en büyük değere ulaşmış olan aktiflere, mevduat alanında da yüzde 16’lık büyüme elde edilerek 161 milyar Dolar seviyesine ulaşılması eşlik etti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın