Rusya’da Devletin Bankacılık Sektörüne Olan Payı Arttı

Google Haberlere Abone Ol:

Rusya Federasyonu’nda bankacılık sektöründe 90’lı yıllarından başından bugüne kadar özelleştirme süreci yaşıyor.

Devletin ezici bir üstünlüğü olan Rusya bankacılık sektöründe, Putin’in iktidara gelmesi ile birlikte özellikle de enerji sektöründe damga vuran yeniden devletleştirme sürecinin yayıldığı açıklandı. Yani Rusya’daki bankacılık sektöründe devletin ezici bir ağırlığı bulunuyor ve bu gün geçtikçe de artış gösteriyor.

Rusya’da Devletin Bankacılık Sektörüne Olan Payı Arttı

Rusya Kredi ve Reyting Analiz Ajansı verileri incelendiği zaman, devletin bankacılık sektöründe olan payı artış gösterdi. Bu artış ise 2015 yılından bugüne oldu. Söz konusu artış ise yüzde 61 seviyesinden yüzde 70 seviyesine gerçekleşti.

5 Banka Devlet Kontrolünde

TASS ajansından sektör ile ilgili yapılan haberlere göre ise, Rusya’da bugün en büyük beş bankanın tamamı devlet kontrolünde olduğu açıklandı.

Aynı zamanda Rusya’da bulunan en büyük 10 banka arasında sadece 3 tane özel banka yer alıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, geçtiğimiz yıl özel sektörün en büyük 3 bankasının büyük bir kısmının devlet kontrolünde olduğunu söylediler. Aynı zamanda, Merkez Bankası’nın, kısa bir süre önce kurulan Bankacılık Sektörü Konsolidasyon Fonu aracılığı ile bankaların üzerinde yeni bir denetim mekanizmasını kullandığını söylediler.

2018 yılı içerisinde Rusya’nın en büyük ilk 10 bankası içinde yer alanlar ise şu şekilde; Sberbank, Bank VTB, Bank GPB, VTB 24, Rosselhozbank, National Clearing Center, Alfa-Bank ile Bank Otkrıtiye, Moskovski Kreditnıy Bank ve Promsvyazbank.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…