Rusya’da Devletin Bankacılık Sektörüne Olan Payı Arttı

0

Rusya Federasyonu’nda bankacılık sektöründe 90’lı yıllarından başından bugüne kadar özelleştirme süreci yaşıyor.

Devletin ezici bir üstünlüğü olan Rusya bankacılık sektöründe, Putin’in iktidara gelmesi ile birlikte özellikle de enerji sektöründe damga vuran yeniden devletleştirme sürecinin yayıldığı açıklandı. Yani Rusya’daki bankacılık sektöründe devletin ezici bir ağırlığı bulunuyor ve bu gün geçtikçe de artış gösteriyor.

Rusya’da Devletin Bankacılık Sektörüne Olan Payı Arttı

Rusya Kredi ve Reyting Analiz Ajansı verileri incelendiği zaman, devletin bankacılık sektöründe olan payı artış gösterdi. Bu artış ise 2015 yılından bugüne oldu. Söz konusu artış ise yüzde 61 seviyesinden yüzde 70 seviyesine gerçekleşti.

5 Banka Devlet Kontrolünde

TASS ajansından sektör ile ilgili yapılan haberlere göre ise, Rusya’da bugün en büyük beş bankanın tamamı devlet kontrolünde olduğu açıklandı.

Aynı zamanda Rusya’da bulunan en büyük 10 banka arasında sadece 3 tane özel banka yer alıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, geçtiğimiz yıl özel sektörün en büyük 3 bankasının büyük bir kısmının devlet kontrolünde olduğunu söylediler. Aynı zamanda, Merkez Bankası’nın, kısa bir süre önce kurulan Bankacılık Sektörü Konsolidasyon Fonu aracılığı ile bankaların üzerinde yeni bir denetim mekanizmasını kullandığını söylediler.

2018 yılı içerisinde Rusya’nın en büyük ilk 10 bankası içinde yer alanlar ise şu şekilde; Sberbank, Bank VTB, Bank GPB, VTB 24, Rosselhozbank, National Clearing Center, Alfa-Bank ile Bank Otkrıtiye, Moskovski Kreditnıy Bank ve Promsvyazbank.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın