Denizbank’ın KKDF Cezası İptal Edildi!

0

Denizbank, KKDF’nin iptaline oy birliği ile karar verildiğini, davanın banka lehine sonuçlandığını açıkladı.

Denizbank, toplamda 6 milyon 41 bin 28,11 Türk Lirası’na tekabül eden ve banka adına tahakkuk ettirilen Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesintisi ve cezai faiz ödemesinin yürütmesinin durdurulduğunu açıkladı. Bahsi geçen dava için Denizbank adına tahakkuk ettirilen KKDF’nin iptal edilmesine oy birliğiyle karar verilerek, davanın Denizbank lehine sonuçlandığı belirtildi.

Denizbank tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na yapılan yazılı açıklamada, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’nin 2014 yılın tahakkuk ettirilen ve toplam tutarı 6 milyon 41 bin 28,11 Türk Lirası’na tekabül eden KKDF kesintisi ve cezai faiz ödemesi için yürütme durdurulmasına karar verildiğini belirtildi.

Denizbank’ın Satışında Son Durum Ne? Satılacak mı?

Rus bankacılık devi Sberbank’ın yüzde 99,99 oranında hissesine sahip olduğu Denizbank’ın satışı konusu ise uzun zamandır gündemdeki yerini koruyor. Geçtiğimiz aylarda Denizbank’ın satın alınması yönünde Emirates NBD ile görüşmelerin başladığı duyurulmuş, görüşmelerin gidişatı hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Emirates NBD’nin Denizbank’ı satın almak için teklifini Mart ayı içerisinde sunması bekleniyor. Sberbank’ın da alacağı bu teklifi değerlendirmesinin birkaç aylık süre alacağı beklenirken, kulislerden edinilen bilgilere göre şu anda düşünülen değer 4,13 milyar Dolar düzeyine tekabül ediyor.

Denizbank, Sberbank’ın en büyük yurt dışı sahip olduğu varlık olarak tanımlanırken, Sberbank’ın CEO’su Greff tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, hem yaptırımlar, hem de Türkiye bankacılık sektörünün sahip olduğu rekabet edebilirlik düzeyi sebebiyle Türkiye’de iş yapmanın zorlaştığı ifade edilmişti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın