Albaraka Türk Yurt Dışı Yatırımlarını Artıracak

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, bankanın faaliyetleri ile Türkiye’deki katılım bankacılığı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de ilk  kurulan katılım bankalarından biri olduklarını söyleyen  Utku, Albaraka Türk’ün ülkemizdeki katılım bankacılığının gelişmesi kapsamında önemli ölçütte liderlik yaptığını, bankanın 13 farklı ülkede hizmet verdiğini, en kurumsallaşmış, süreçleri aktif ve profesyonel bir şekilde yönetebildikleri için diğer bankalara danışmanlık hizmeti sağladıklarını, Albaraka Bankacılık Grubunun toplam cirosunun yüzde 35’lik payının Albaraka Türk’ten sağlandığını, Albaraka Türk üzerinden çok sayıda yeni açılım yapıldığını, ilerleyen süreçlerde Türkiye dışında da yatırımlarda artış olacağını söyledi.

Ülkemizdeki katılım bankacılığının bankacılık sektöründen almış olduğu payın yüzde 5 düzeyinde olduğunu söyleyen Utku, hem sermaye piyasası ürünleri hem de diğer enstrümanlar ile bankacılık sektörünün çok daha hızlı bir şekilde büyümesini beklediklerini söyledi.

Utku: KOBİ’lerle Çalışmak Kolay Değil!

Bankanın kurulduğu günden bugüne kadar KOBİ’ler ile çalıştıklarını söyleyen Utku, KOBİ’ler ile çalışmanın kolay olmadığını, senelerdir sektörün KOBİ’lere nasıl finansman sağlanacağını konuştuğunu, bu kapsamda da KOBİ’ler alanında önemli deneyimlerinin bulunduklarını söyledi.

“Katılım Bankaları İnovasyona Önem Veriyor”

Katılım bankalarının önem verdiği konulardan birinin de inovasyon olduğunu söyleyen Utku, her inovasyonun müşterilerin alım ve satımlarında yanında olmak, süreçleri daha hızlı hale getirerek daha kaliteli hizmet sağlandığı anlamına geldiğini, bu nedenle de hem inovasyonun hem de dijitalleşmenin her zaman yanında olduklarını söyledi.

Her şeyin öncesinde teknolojik yatırımlarda, inovatif açılımlardan ülkenin gelişmesi için kendilerinin de katkı sağlamak istediklerini söyleyen Utku, bu kapsamda da güzel bir model oluşturduğuna inandıklarını, bu modelin başkaları tarafından örnek alınmasını istediklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.