ECB’nin Bilanço Toplamı 414 Milyar Avroya Çıktı

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), 2017 yılında elde ettiği net karı, varlık alım programı ile ABD Doları portföyünde elde edilen net faiz gelirinin yüksek olması sebebi ile, bir önceki sene ile kıyaslandığı zaman 82 milyon avro değerinde artış yaşayarak 1 milyar 275 milyon avro değerine çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Merkez Bankası, Frankfurt merkezli bankanın yönetim konseyi geçen senenin son günü yılın tamamının denetlenmiş mali tablolarının onayladığı belirtildi.

Avrupa Merkez Bankası’nın bir önceki seneki net karı 1 milyar 648 milyon avro değerindeydi. Bu rakam geçen yılın sonunda 1 milyar 812 milyon avro olarak açıklandı. Bankanın finansal faaliyetlerinden elde edilen kazanç ise geçen sene 161 milyon avro seviyesine yükseldi. Bu rakam 2016 yılında 225 milyon avro değerindeydi.

ECB’nin Bilanço Toplamı 414 Milyar Avroya Çıktı

Bankanın denetim görevleri kapsamında gerçekleştirilen harcamaların da yükselmesi sebebi ile toplam personel giderleri geçen sene 535 milyon avroya yükseldi. 2016’da bu giderler 467 milyon avro değerindeydi.  Diğer idari giderler ise 487 milyon avrodan 539 milyon avroya çıktı. Bankanın bilanço toplamı ise 414 milyar avroya yükseldi. Bilanço toplamı bir önceki sene ile kıyaslandığı zaman yüzde 19 oranında yükseldi. Bu artış ise varlık alım programından dolayı gerçekleşti.

Avrupa Merkez Bankası’nın net karı, Avro Bölgesi’ndeki ulusal merkez bankalarına dağıtılıyor. Yönetim konseyi, 31 Ocak 2018 tarihinde toplan net karın 988 milyon avroluk kısmını dağıttı. Diğer kalan 287 milyon avrolu kısmı ise bugün merkez bankalarına dağıtılacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.