Anasayfa Gündem Kredi Kartı Onay İşlemleri E-Ticaret Sektörünü Etkilemedi!

Kredi Kartı Onay İşlemleri E-Ticaret Sektörünü Etkilemedi!

IMI Conferences’in bankaların çağrı merkezleri için bankalara yönelik olarak çözüm üretilmesi adıan düzenlediği konferansta BDDK Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanı Ahmet Yılmaz Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan’ın sorularını yanıtladı.

Yılmaz, “Bankacılıkta Güvenlik Tedbirleri ve Finansal Tüketicinin Korunması” başlıklı panelde, Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan’ın sorularını yanıtladı. Bazı bankaların ortak ATM kullanımında müşterilerinden yaptığı komisyon kesintisinin 10 Türk Lirası’na kadar ulaştığını ifade eden Yılmaz, bu durumun bankalar için bir kazanç kapısı haline gelindiğini, BDDK’nın Aralık ayında yaptığı düzenleme ile birlikte komisyon için bir üst sınır uygulaması getirdiğini, bu sınırlama ile birlikte 100 Türk Lirası’na kadar olan işlemler için üst komisyon limitinin 2,30 Türk Lirası olduğunu vurguladı.

Hiçbir Kart İnternet Kullanıma Kapatılmadı!

Hiçbir banka kartının ve kredi kartının e-ticaret için kapatılmadığını vurgulayan Yılmaz, 31 Ocak 2018 tarihine kadar yapılan çalışmaların, vatandaşların tercihlerinin alınması için olduğunu, bir buçuk yıl süren bu çalışma sonrasında bankaların müşterilerine kartlarının internet alışverişleri için kapalı – açık gibi tercihler sunacağını, vatandaşların tercihleri yönünde de bu işlemlerin yapılacağını ifade etti.

Hayata geçirilen bu sistemin artan dolandırıcılık uygulamaları sebebiyle olduğunu, Türkiye Bankalar Birliği nezdinde BDDK’nın bir hakem heyet üyeliğinin bulunduğunu, dolandırıcılık şikayetlerinin son dönemde önemli ölçüde arttığını, bu şikayetlerin de ağırlıklı olarak vatandaşların bilgisizlik, tecrübesizlik ve ihmalkârlıklar sebebiyle ortaya çıktığını, bu yüzden kredi kartları ve banka kartları için internete açık ve kapalı olma konusunda düzenleme getirildiğini ifade etti.

Kartların internet alışverişlerine kapatılması işlemi sonrasında e-ticaret verilerinde yüzde 59 olan gerçekleşme oranının yüzde 51’e düştüğünü, devam eden süreçte vatandaşların kartlarını açtırmak için hamleler yaptığını ve e-ticaret sektörünün hızlı bir şekilde toparlandığını, işlem adedinde ve yapılan işlem hacimlerinde bir gerilemenin bulunmadığını ifade etti.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

2 × two =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,792BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,026TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,566TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler