Ana SayfaGündemVakıfbank'tan Covered Bond Başarısı: 3 İşlemde 3,7 Milyar TL!

Vakıfbank’tan Covered Bond Başarısı: 3 İşlemde 3,7 Milyar TL!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Vakıfbank, ipotek teminatlı menkul kıymet programı kapsamında 1 milyar Türk Lirası’na tekabül eden yeni bir ihraç gerçekleştirdiğini duyurdu.

Vakıfbank’ın son 5 ay içerisinde gerçekleştirdiği üç farklı işlem ile yaptığı ihraç toplamı 3,7 milyar Türk Lirası seviyesine ulaştı. Banka, ipotek teminatlı menkul kıymet programının kapsamı dahilinde 1 milyar Türk Lirası tutarında tahvil ihracı gerçekleştirdiğini Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a açıkladı. 5 Yıl vadeli olarak gerçekleştirilen yeni işlem ile, covered bond programını Türkiye’de en aktif olarak kullanan banka Vakıfbank oldu.

Kredi – Mevduat Oranı Yüzde 150’ye Yaklaştı!

Banka tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer veren Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, gerçekleştirilen bu ihraç sayesinde Vakıfbank’ın sahip olduğu kredi kapasitesini bir kez daha ortaya koyduğunu, TL krediler ağırlıklı olarak elde edilen bankacılık sektöründeki kredi büyümesi eşliğinde, TL kredilerin, TL mevduatlara olan oranının yüzde 150 seviyesine yaklaştığı ifade edildi.

Faiz oranlarını aşağı yönlü hareket ettirebilmek adına kaynak çeşitliliği sağlamayı hedeflediklerini, çalışmaların da bu kapsamda gerçekleştirildiğini dile getiren Özcan, mevduat dışı ürünlerin uzatılması yönünde tercih kullanıldığını, Türk Lirası cinsinden olan mevduat ve krediler üzerinde mevcut olan faiz baskısını azaltmayı hedeflediklerini aktardı.

İTMK – Covered Bond programını en aktif kullanan bankanın Vakıfbank olduğunu, 5 yıl vadeli olarak gerçekleştirilen 1 milyar Türk Lirası tutarındaki tahvil ihracı ile bu alandaki liderliğin pekiştirildiğini ifade eden Özcan, son 5 ay içerisince Covered Bond kapsamında üçüncü defa işlem gerçekleştirildiğini, bu kanal vasıtası ile yurt dışından temin edilen kaynak büyüklüğünün de 3,7 milyar Türk Lirası seviyesine ulaştığını belirtti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.