Vakıfbank’tan Covered Bond Başarısı: 3 İşlemde 3,7 Milyar TL!

0

Vakıfbank, ipotek teminatlı menkul kıymet programı kapsamında 1 milyar Türk Lirası’na tekabül eden yeni bir ihraç gerçekleştirdiğini duyurdu.

Vakıfbank’ın son 5 ay içerisinde gerçekleştirdiği üç farklı işlem ile yaptığı ihraç toplamı 3,7 milyar Türk Lirası seviyesine ulaştı. Banka, ipotek teminatlı menkul kıymet programının kapsamı dahilinde 1 milyar Türk Lirası tutarında tahvil ihracı gerçekleştirdiğini Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a açıkladı. 5 Yıl vadeli olarak gerçekleştirilen yeni işlem ile, covered bond programını Türkiye’de en aktif olarak kullanan banka Vakıfbank oldu.

Kredi – Mevduat Oranı Yüzde 150’ye Yaklaştı!

Banka tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer veren Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, gerçekleştirilen bu ihraç sayesinde Vakıfbank’ın sahip olduğu kredi kapasitesini bir kez daha ortaya koyduğunu, TL krediler ağırlıklı olarak elde edilen bankacılık sektöründeki kredi büyümesi eşliğinde, TL kredilerin, TL mevduatlara olan oranının yüzde 150 seviyesine yaklaştığı ifade edildi.

Faiz oranlarını aşağı yönlü hareket ettirebilmek adına kaynak çeşitliliği sağlamayı hedeflediklerini, çalışmaların da bu kapsamda gerçekleştirildiğini dile getiren Özcan, mevduat dışı ürünlerin uzatılması yönünde tercih kullanıldığını, Türk Lirası cinsinden olan mevduat ve krediler üzerinde mevcut olan faiz baskısını azaltmayı hedeflediklerini aktardı.

İTMK – Covered Bond programını en aktif kullanan bankanın Vakıfbank olduğunu, 5 yıl vadeli olarak gerçekleştirilen 1 milyar Türk Lirası tutarındaki tahvil ihracı ile bu alandaki liderliğin pekiştirildiğini ifade eden Özcan, son 5 ay içerisince Covered Bond kapsamında üçüncü defa işlem gerçekleştirildiğini, bu kanal vasıtası ile yurt dışından temin edilen kaynak büyüklüğünün de 3,7 milyar Türk Lirası seviyesine ulaştığını belirtti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın