Türkiye’nin Enerji Geleceğine TSKB’den Büyük Destek!

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Türkiye’de gerçekleştirilen enerji projelerine, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir bir hal alması için temiz ve erişilebilir enerji için önemli destekler sunuyor.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Türkiye’de gerçekleştirilen enerji projelerine, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir bir hal alması için temiz ve erişilebilir enerji için önemli destekler sunuyor.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Suat İnce, enerji yatırımları ve bu konuda verilen destekler için önemli değerlendirme açıklamalarında bulundu. Enerji projelerine destek olma konusunda Türkiye’de önemli bir deneyime sahip olduklarının altını çizen İnce, son 15 yıllık süreçte yaklaşık 300 adet proje için finansman sağladıklarını, toplamda 5 bin 617 megavatlık kurulu güçte olan santraller için taahhüt edilen rakamların da 4,9 milyar Dolar seviyesine yaklaştığını ifade etti.

Türkiye’deki Enerji Yatırımların Yüzde 15’ini TSKB Finanse Ediyor!

Türkiye’de kurulu olan yenilenebilir enerji gücünün yüzde 15’lik kısmını TSKB olarak finanse ettiklerini ifade eden İnce, bankanın sahip olduğu portföyün yüzde 34’ünün de enerji yatırımlarından oluştuğunu ifade etti.

Yenilenebilir enerji, verimlilik projeleri, kadın istihdamı gibi projelere TSKB tarafından sunulan desteklerin önemli bir rakama ulaştığını vurgulayan İnce, bu projelerin TSKB’nin toplam portföyünün yüzde 70’lik dilimine tekabül ettiğini, finansmanların uluslararası fon sağlayıcı şirketler ve yatırımcılar ile imzalanmış olan kaynak anlaşmaları sayesinde şekillendiğini belirtti.

TSKB’nin yenilenebilir enerji konusunda danışmanlık verebilecek bir pozisyona yükseldiğini ifade eden İnce, finansal destekten çok daha fazlasının TSKB sayesinde sunulduğunu, hem analiz hem de teknik danışmanlık hizmetlerinin TSKB’nin sunduğu bankacılık hizmetleri arasında yer aldığını ifade etti.

TSKB’nin sahip olduğu deneyim ve tecrübelerini danışmanlık kisvesi adı altında sektöre yer alan birçok firmayla paylaştığını ifade eden İnce, TSKB’nin iştiraki olan TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı A.Ş. Escarus vasıtasıyla önemli projelere imza atıldığını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.