Türkiye’nin En Çok Kadın Çalışana Sahip Bankası Yapı Kredi!

Çalışan kadrosunun yüzde 62’lik kısmının kadınlardan oluştuğu Yapı Kredi, Türkiye’nin kadın istihdamı konusundaki en başarılı bankası oldu.

Yapı Kredi Bankası, yıllardır Türkiye’deki en çok kadın istihdamı sağlayan banka olma ünvanını 2017 yılında da korudu. 2017 yıl sonu rakamlarına göre banka içerisinde çalışanların yüzde 62’lik dilimi kadınlardan oluşurken, 2017 yılında yeni işe alımların yüzde 61,3’ünü de kadınlar oluşturdu. Bankanın yönetici konumlarında bulunan kadın sayısı ise 833 olarak açıklandı.

Konu hakkında görüş ve değerlendirmeleri hakkında açıklamalarda bulunan Yapı Kredi Bankası CEO’su Gökhan Erün, bankanın kadınların iş hayatına katılımları konusunda oldukça hassas olduğunu, bu konuyu bir medeniyet göstergesi olarak kabul ettiklerini, kadın çalışan oranlarının yükselmesinin toplumun hem ekonomik, hem de toplumsal açıdan gelişimine önemli bir katkı yarattığını ifade etti.

Çalışanların Yüzde 62’si, Yöneticilerin Yüzde 42’si Kadınlardan Oluşuyor!

Hem Türkiye’nin, hem de Dünya’nın çok daha iyi bir yer olabilmesi için cinsiyet eşitliğinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Erün, Yapı Kredi Bankası olarak bu konuda oldukça hassas olduklarını, bankanın çalışanlarının yüzde 62’sini, yöneticilerinin ise yüzde 42’sini kadınların oluşturduğunu ifade etti.

Toplumsal cinsiyet eşitliğine olan duyarlığın gelişmesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Erün, Koç Holding’in oluşturduğu “İş’te Eşitlik Bildirgesi’nde ve Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum projesinde Yapı Kredi Bankası’nın yer aldığını, aynı zamanda Un Women tarafından gerçekleştirilen HeForShe ve 16 Günlük Aktivizm kampanyaları için de katılımcılar arasında yer aldıklarını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.