Bankacılık Sektörünün Aktif Büyüklüğü 3,25 Trilyon TL!

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık sektörünün sahip olduğu aktif büyüklük, 2018 yılının ilk ayının sonu itibariyle 3 trilyon 248 milyar 336 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankacılık sektörünün Ocak ayında elde ettiği rakamlar hakkında açıklamalarda bulundu. Konsolide olmayan ana göstergeleri açıklayan kurum, bankacılık sektörünün elde ettiği toplam aktif büyüklüğün Ocak ayı sonu itibariyle 3 trilyon 248 milyar 336 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştığını ifade etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayınlanan verilere göre, bilançonun pasif kısmında yer alan “karşılıklar” kaleminin alt sınıflarından “Genel Karşılık” tutarının, Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS)’nin 9 farklı uygulamasına geçen bankalar açısından aktif düzenleyici olarak “Beklenen Zarar Karşılıkları” kalemi altında sınıflandırılmaya başlanması ile birlikte, azaltıcı olarak ortaya çıkan etki kapsamında, akif toplam 2017 yıl sonu rakamlarına göre 2018 yılı Ocak ayı sonunda 9 milyar 507 milyon Türk Lirası tutarında bir azalma yaşadı.

En Büyük Aktif Yine Krediler!

Bahsi geçen dönemin en büyük aktif kalemini yine krediler oluşturdu. 2 trilyon 111 milyar 487 milyon Türk Lirası’na ulaşan kredilere 401 milyar 991 milyon Türk Lirası ile menkul değerler eşlik etti. 2017 yıl sonuna göre kıyaslama yapıldığında bankacılık sektörünün aktif büyüklüğünde yüzde 0,3 azalma yaşanırken, kredilerde yaşanan artış yüzde 0,6 düzeyinde gerçekleşti. Menkul değerlerde ise bir önceki aya oranla bir değişiklik yaşanmadı.

Bankaların sahip olduğu kaynaklar arasında en büyük fon kaynağı olarak kabul edilen mevduat, 2017 yıl sonu verileri ile kıyaslandığında yüzde 0,2 oranında artış elde ederek 1 trilyon 713 milyar 853 milyon Türk Lirası seviyesine kadar yükseldi. Ocak ayının sonu itibariyle sektörün sahip olduğu dönem net kârı da 4 milyar 537 milyon Türk Lirası olarak kayıtlara geçti. Bankacılık sektörünün sahip olduğu sermaye yeterliliği standart oranı da 16,8 olarak kayıtlara geçti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…