Bankacılık Sektörünün Aktif Büyüklüğü 3,25 Trilyon TL!

Bankacılık sektörünün sahip olduğu aktif büyüklük, 2018 yılının ilk ayının sonu itibariyle 3 trilyon 248 milyar 336 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştı.

Bankacılık sektörünün sahip olduğu aktif büyüklük, 2018 yılının ilk ayının sonu itibariyle 3 trilyon 248 milyar 336 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankacılık sektörünün Ocak ayında elde ettiği rakamlar hakkında açıklamalarda bulundu. Konsolide olmayan ana göstergeleri açıklayan kurum, bankacılık sektörünün elde ettiği toplam aktif büyüklüğün Ocak ayı sonu itibariyle 3 trilyon 248 milyar 336 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştığını ifade etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayınlanan verilere göre, bilançonun pasif kısmında yer alan “karşılıklar” kaleminin alt sınıflarından “Genel Karşılık” tutarının, Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS)’nin 9 farklı uygulamasına geçen bankalar açısından aktif düzenleyici olarak “Beklenen Zarar Karşılıkları” kalemi altında sınıflandırılmaya başlanması ile birlikte, azaltıcı olarak ortaya çıkan etki kapsamında, akif toplam 2017 yıl sonu rakamlarına göre 2018 yılı Ocak ayı sonunda 9 milyar 507 milyon Türk Lirası tutarında bir azalma yaşadı.

En Büyük Aktif Yine Krediler!

Bahsi geçen dönemin en büyük aktif kalemini yine krediler oluşturdu. 2 trilyon 111 milyar 487 milyon Türk Lirası’na ulaşan kredilere 401 milyar 991 milyon Türk Lirası ile menkul değerler eşlik etti. 2017 yıl sonuna göre kıyaslama yapıldığında bankacılık sektörünün aktif büyüklüğünde yüzde 0,3 azalma yaşanırken, kredilerde yaşanan artış yüzde 0,6 düzeyinde gerçekleşti. Menkul değerlerde ise bir önceki aya oranla bir değişiklik yaşanmadı.

Bankaların sahip olduğu kaynaklar arasında en büyük fon kaynağı olarak kabul edilen mevduat, 2017 yıl sonu verileri ile kıyaslandığında yüzde 0,2 oranında artış elde ederek 1 trilyon 713 milyar 853 milyon Türk Lirası seviyesine kadar yükseldi. Ocak ayının sonu itibariyle sektörün sahip olduğu dönem net kârı da 4 milyar 537 milyon Türk Lirası olarak kayıtlara geçti. Bankacılık sektörünün sahip olduğu sermaye yeterliliği standart oranı da 16,8 olarak kayıtlara geçti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.