Ana SayfaGündemKonut Kredisi Kullanımı 2018'in İlk Aylarında Azalacak!

Konut Kredisi Kullanımı 2018’in İlk Aylarında Azalacak!

-

Merkez Bankası tarafından yayımlanan 2017 yılı değerlendirme raporuna göre konut kredisi kullanımı, bu yılın ilk aylarında önemli ölçüde azalacak.

2017 yılında elde edilen verilerin değerlendirildiği 2017 Yılı Değerlendirme Raporu’nu yayınlayan Merkez Bankası, konut satışlarının bir önceki yıla oranla 2017 yılında yüzde 5,1 oranında yükselme gösterdiğini ortaya çıkarttı. Konut kredisi faiz oranlarının orantısız bir şekilde yükselmesine rağmen Türkiye genelinde hem ipotekli konut satış adedinin, hem de ipotekli konut satışlarının, toplam konut satışları içerisindeki payının 2016 yılına göre, 2017 yılında yükseldiğini belirten Merkez Bankası, İstanbul ve Ankara gibi bazı büyük şehirlerde ise Türkiye genelindeki yükselemeye rağmen düşüş olduğunu ifade etti.

Konut Kredisi Kullanımına Yasal Düzenleme Etkisi!

2018 yılının ilk aylarında konut kredisi kullanım sayısının yıllık bazda gerileyeceğini ifade eden Merkez Bankası, yasal düzenlemelerin 2017 yılında konut kredisi kullanımını önemli ölçüde desteklediğini ifade etti.

Merkez Bankası’nın yayınladığı raporda, yapı kullanım izni ve birinci elden satış adetleri için, 2016 yılına oranla, 2017 yılında önemli bir artış olduğu, bu rakamların daha önceki yıllarda da olduğu gibi yapı kullanım izinlerinin, birinci el konut satış adetlerinden daha yüksek olarak kayıtlara geçtiği, yabancılara konut satışları, vatandaşlık hakkı ve KDV muafiyeti uygulamaları sayesinde de 2017 yılında konut satış rakamlarının önemli ölçüde arttığı belirtildi.

Hedonik Konut Fiyat Endeksi’nin, ortalama bazda yüzde 0,6 oranında azaldığı, bu gelişmenin, artan inşaat maliyet fiyatlarına yansıtılmamasının da, başta İstanbul olmak üzere birçok bölgede konut satış fiyatlarının ivmeli olarak yükselmesinin, düzenleme olarak hayata geçirilmesinin etkisi olduğunu düşünüldüğü belirtildi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,368BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler