HSBC: Türkiye’nin Dış Ticaret Pazarı Batıda Değil!

HSBC’nin yayınlamış olduğu rapora göre, Türkiye’nin ihracattaki pazarlarının barı ülkelerinde olmadığı, bu pazarların doğu ülkelerinde olduğu gözlemlendi.

HSBC Grubu tarafından Navigator Raporu yayımladı. Yayımlanan raporda, ülkeler arası ticaretler incelendiği zaman hem orta hem de uzun vadeli gözlemlenen potansiyel değişimlere ilişkin analizler yapıldı. Yapılan analizlerde Türkiye’ye de yer verilip, toplamda 25 ülkelerin ticaretleri değerlendirildi. Rapor genel olarak incelendiği zaman ise global iş yapma olanakları ile ilgili bir iyimser yaklaşımın olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

Yayımlanan rapora göre, Türkiye’nin ihracat pazarının batı bölgelerde değil, aksine doğu bölgelerde olduğu gözlemlendi. Türkiye’nin ihracat sağladığı pazarlar kapsamında Hindistan ile Çin, 2021 ile 2030 yılları arasında Amerika ile Batı Avrupa’yı gerisinde bırakacak. Aynı zamanda 2030 senesine gelindiği zaman Çin, Türkiye’nin en büyük ithalat kaynakları arasında yerini alacak.

İhracat Görünümü Pozitif

Söz konusu rapor hazırlanmadan önce, ülkemizden katılım gösteren firmaların toplamının yüzde 80’inden çok daha fazlası Türkiye’nin dış ticaret hacminin ilerleyen 1 yıllık dönemde artış göstereceğini söylediler. Türkiye’nin hem ithalat hem de ihracatına ilişkin beklentilerinin yer aldığı raporda, ilk sırada Asya ülkeleri olmak üzere gelişmekte olan tüm pazarların taleplerine de yer verildi. Raporda, ülkemizde faaliyette gösteren firmalar için ihracatın görünümünün pozitif olduğu belirtildi.

Türkiye’nin ihracat pazarlarının batı bölgelerde olmadığı belirtilen raporda, doğu ülke pazarlarının ülkemizin ihracat pazarını oluşturduğu, Türkiye’de bulunan firmaların Asya ilce Ortadoğu’daki fırsatları değerlendirmeleri gerektiğini, ancak söz konusu firmaların önlerinde engellerin de olduğu, bu engellerin yüksek seyir izleyen enflasyon rakamlarının ve dış borçlanmaların olduğu belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.