HSBC: Türkiye’nin Dış Ticaret Pazarı Batıda Değil!

Google Haberlere Abone Ol:

HSBC’nin yayınlamış olduğu rapora göre, Türkiye’nin ihracattaki pazarlarının barı ülkelerinde olmadığı, bu pazarların doğu ülkelerinde olduğu gözlemlendi.

HSBC Grubu tarafından Navigator Raporu yayımladı. Yayımlanan raporda, ülkeler arası ticaretler incelendiği zaman hem orta hem de uzun vadeli gözlemlenen potansiyel değişimlere ilişkin analizler yapıldı. Yapılan analizlerde Türkiye’ye de yer verilip, toplamda 25 ülkelerin ticaretleri değerlendirildi. Rapor genel olarak incelendiği zaman ise global iş yapma olanakları ile ilgili bir iyimser yaklaşımın olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

Yayımlanan rapora göre, Türkiye’nin ihracat pazarının batı bölgelerde değil, aksine doğu bölgelerde olduğu gözlemlendi. Türkiye’nin ihracat sağladığı pazarlar kapsamında Hindistan ile Çin, 2021 ile 2030 yılları arasında Amerika ile Batı Avrupa’yı gerisinde bırakacak. Aynı zamanda 2030 senesine gelindiği zaman Çin, Türkiye’nin en büyük ithalat kaynakları arasında yerini alacak.

İhracat Görünümü Pozitif

Söz konusu rapor hazırlanmadan önce, ülkemizden katılım gösteren firmaların toplamının yüzde 80’inden çok daha fazlası Türkiye’nin dış ticaret hacminin ilerleyen 1 yıllık dönemde artış göstereceğini söylediler. Türkiye’nin hem ithalat hem de ihracatına ilişkin beklentilerinin yer aldığı raporda, ilk sırada Asya ülkeleri olmak üzere gelişmekte olan tüm pazarların taleplerine de yer verildi. Raporda, ülkemizde faaliyette gösteren firmalar için ihracatın görünümünün pozitif olduğu belirtildi.

Türkiye’nin ihracat pazarlarının batı bölgelerde olmadığı belirtilen raporda, doğu ülke pazarlarının ülkemizin ihracat pazarını oluşturduğu, Türkiye’de bulunan firmaların Asya ilce Ortadoğu’daki fırsatları değerlendirmeleri gerektiğini, ancak söz konusu firmaların önlerinde engellerin de olduğu, bu engellerin yüksek seyir izleyen enflasyon rakamlarının ve dış borçlanmaların olduğu belirtildi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.