Vakıf Katılım Genel Müdürü Göktaş: BES Büyük Bir Getiri Enstrümanı

Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) ilişkin açıklamalarda bulundu. İşin özü incelendiği zaman tasarruf kapsamında yüzde 25 oranında devlet katkısının olduğunu söyleyen Göktaş, böylesine getiri sağlayan başka bir enstrümanın daha bulunmadığını, BES’ten caymanın mantıklı olmadığını söyledi.

Türkiye’nin tasarruf açığı verdiğini söyleyen Göktaş, hükümetin yürütmüş olduğu projenin asıl amacının tasarruf oranını yükseltme olduğunu, bu doğrultuda da zorunlu katılımlı BES tercihinin ortaya çıkardığını, cayma süresi ilk aşamada kısa tutulduğu için çok fazla cayan olmuş olabileceğini, ancak işin aslı incelendiği zaman tasarruf anlamında yüzde 25 oranında devlet katkısının bulunduğunun söyledi.

BES’ten ayrılan Vakıf Katılım Bankası müşterilerine özel çalışma içinde olduklarını söyleyen Göktaş, cayma sebebi olarak genellikle alt gelir seviyesindeki insanlar için ayrılan rakamın bütçede önemli bir yer işgal ettiğinin söylendiğini, bütçe söz konusu olduğu zamanda da söylenecek pek bir şeyin kalmadığını söyledi.

Göktaş: Katılım Bankacılığı Pazar Payı Yüzde 5 Seviyesinde

Türkiye’deki katılım bankacılığı Pazar payının yüzde 5 oranında olduğunu söyleyen Göktaş, senelerdir bu oranda değişiklik olmadığını, Müslüman ülkelerdeki katılım bankacılığı oranının yüzde 5 ile yüzde 50 seviyeleri arasında olduğunu, ortalamanın yüzde 20 ile yüzde 25 seviyelerinde olduğu düşünüldüğü zaman Türkiye’nin bunu yakalayabilmesi için önemli oranda potansiyele ihtiyacı olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.