Salı günü açıklanan Türkiye Mart dönemi enflasyon rakamları sonrasında Goldman Sachs enflasyon ile para politikası hakkında açıklamalarda bulundu.

Çekirdek enflasyondaki senelik bazda düşüşün büyük ölçüde baz etkisinden kaynaklandığını belirtilen Goldman Sachs raporunda, aynı zamanda enflasyon beklentisi hakkında da değerlendirmelere yer verildi.

“Çekirdek Enflasyon Kademeli Olarak Düşüş Gösterecek”

Enflasyon beklentilerinin inatçı ve yüksek seviyelerde olması, ekonomi potansiyelinin üzerinde olması, Türk Lirası düşüş dikkate alındığı zaman çekirdek enflasyonun yalnızca kademeli olarak düşüş göstereceği belirtilen raporda, senenin çoğu döneminde de çift hanede kalacağı yönde beklenti olduğu belirtilip, risklerin çok daha fazla artış yönünde olduğuna dikkat çekildi.

“2018 3. Çeyrekte Faizlerde 150 Baz Puan Artış Olabilir”

Faizlerin yükselmek zorunda kalacağını açıklayan Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) bu yılın 3. Çeyrek döneminde 150 baz puanlık artış beklediğini açıkladı. Aynı zamanda bununla birlikte TCMB’ni proaktif bir duruş kaydetmesinin düşük bir ihtimal olduğu, faiz artırımlarına yönelik beklentilerin de düşük olduğu belirtildi.

Türk Lirası’nın satış baskısı altına kalmayı devam ettirebileceğini düşündüklerini belirten Goldman, bunun nedeni olarak da yükselen küresel faizler ile birlikte yurt içi yerleşiklerin gün geçtikçe artış göstermesi olduğunu söyledi.

Merkez Bankası’nın Türk Lirası uzlaşmalı vadeli Döviz alım işlemlerinde Cuma günkü yükselişin Türk Lirası’ndan daha önceki görülen satış baskısı sürecine benzediği belirtilen raporda, kurumun o dönemde önlemin etkisinin büyük bir ihtimalle sınırlı kalacağı yönündeki görüşü belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.