Kredi Kartı ile SGK Ödeme

0

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ortaklığında 2011 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere uygulamaya hayata geçirildi. Bu uygulama ile 4/A, 4/B SGK prim ödemeleri internet üzerinden kredi kartı ile yapılması mümkün hale eldi. Kredi kartı ile SGK ödeme ile vatandaşların hayatına kolaylık geldi.

Kredi Kartı ile Prim Ödeme İşlemlerini Kimler Yapabiliyor?

Kredi kartı ile SGK ödeme, SGK aracılığıyla sigorta hizmeti alan kişilerin sigortalı olmaları kapsamında ödemeleri gerekli olan prim borçlarının kredi kartı ile ödenmesi olanağı sağlayan işlemdir. Eğer vatandaşlar özel sektörde istihdam ediyorlarsa, sigortadan faydalanılması için gerekli olan prim ödemesi işveren tarafından yapılmalıdır. Ancak kişiler sigortalarını dışarıdan kendileri yatıracaklarsa söz konusu işlemin bireysel olarak yapılması gerekmektedir.

Kredi Kartı ile SGK Prim Ödemeleri Nereden Yapılır?

Banka kartı ya da kredi kartı ile prim ödemesi yapılması için 25 haneli SGK işveren sicil numarasının olması gerekmektedir. Sicil numaramı bilmiyorum diyen kişilerin ise ya ikamet ettikleri şehrin ticaret odalarını aramaları ya da muhasebecilerini aramaları gerekmektedir.

Kartla SGK Prim Ödeme Yöntemleri

Kredi Kartı ile SGK Prim ödemleri iki farklı şekilde olmaktadır. Bunlar bankaların internet şubeleri ile e-devlettir.

E-devlet üzerinden SGK ödeme işlemini yapacak kişilerin sisteme giriş yapabilmeleri için şifrelerinin olması gerekmektedir. Şifre alındıktan sonra ise sisteme giriş yapılmalı, hizmet bölümünden kredi kartı ile prim ödemesi bölümüne geçilmelidir. Sonrasında ise sistemin istediği bilgiler girilmeli ve ödeme gerçekleşmelidir.

Bankaların internet şubelerinden ödeme yapmak için ise online bankacılık sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Bu durumda sigorta sicil numarasını bilinmesi yeterli olmaktadır. Sisteme giriş sağlandıktan sonra ödeme bölümüne geçiş yapılmalı, istenilen bilgiler doldurularak kredi kartı ilce SGK Prim ödemeleri yapmak mümkündür.

Kredi Kartı ile SGK Ödeme

  • Halkbank Paraf’la SGK ödemesinde taksit sayısı en fazla 3 olmaktadır. Otomatik ödeme talimatı bulunmayıp, ödeme yapılan tutarın yüzde 0,95’i kadar işlem ve hizmet ücreti tahsil edilmektedir.
  • Vakıfbank Worldcard ile SGK ödemesinde taksit sayısı en fazla 2 olmaktadır. Otomatik ödeme talimatı bulunmayıp, taksitlendirme ücretsiz olmaktadır.
  • Akbank Axess ilce SGK ödemesi işleminde taksit imkanı bulunmayıp, otomatik ödeme talimatı imkanı verilmektedir. Ödenecek olan tutar 500 TL’lik tutarın altında bir rakamsa yüzde 1,5’i kadar, 500 TL’lik tutarın üzerinde bir rakamsa yüzde 2’si kadar, düzenli ödemelerde 500 TL altında yüzde 1,3, 500 TL üzerinde yüzde 1,6 işlem ve hizmet ücreti tahsil edilmektedir.
  • Garanti Bankası Bonus ile SGK ödemesi işleminde taksitlendirme ve otomatik ödeme talimatı imkanı sunulmaz. Ödenen tutarın da yüzde 1,75’i kadar ücret tahsil edilmektedir.
  • Türkiye Finans Happy Card ve Ziraat Bankası Maximum ilce SGK ödemesi işleminde hem taksit hem de otomatik ödeme talimatı imkanı bulunmamaktadır.
  • QNB Finansbank Cardfinan ile SGK ödeme işleminde ise sadece otomatik ödeme talimatı imkanı bulunmaktadır.
Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın