Bankacıyım.Net

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü

Bankacılık ve sigortacılık, Bankacılık ve sigortacılık bölümü, Bankacılık ve sigortacılık nedir ? Bankacılık ve sigortacılık bölümü ne iş yapaabilir ?

Bu bölüm, özel ve devlet dairesine bağlı banka kuruluşlarına ve sigorta acentelerine nitelikli ve vasıflı elemanlar yetiştirmeyi amaçlar. Günümüzde bankacılığın önemini es geçmek olanaksızdır. Çünkü hemen hemen her insan en ufak bir ihtiyacında bile sıcak para ve kredi kartına gereksinim duyar. Dolayısıyla bankacılık ve sigortacılık sektörünün, fonksiyonunu giderek arttırması kaçınılmazdır.

Bankacılık ve sigortacılık programında genellikle uygulama ağırlıklı derslere yer verilir.  Öğrenciler, temel iletişim becerileri, finansal muhasebe, ekonomi, işletme matematiği, genel muhasebe, bankacılık sistemi ve mevzuatı, sigortacılık, hukuk gibi dersler görürler.  Matematiğe ve sayısal hesaplara ilgili olmak tabi ki bu bölümü seçtiğimizde yararımıza olacaktır.

Rekabet ve daralan kar marjından ötürü meslek, yavaş yavaş itibarını kaybetmiş gibi gözükse de yine de herhangi bir banka kuruluşunda kariyer yapmak toplumsal çevreden saygınlık kazanmaya yetmektedir.

Sigortacılıkta da aynı şekilde durum bundan ibarettir. Hala daha pek çok insan sigorta kuruluşlarına belirli bir birikim sağlayarak, güven ve manevi rahatlık içinde hayatlarını sürdürmeyi tercih ediyorlar. Dolasıyla sigortacılık sektöründe de aynı bankacılıkta olduğu gibi müşteri yelpazesinin geniş ve kapsamlı olduğunu söylemek mümkün.

Bankacılık ve sigortacılık bölümü ön lisans mezunları ilk olarak çoğunlukla vezne ve çağrı merkezi pozisyonlarında görev edinirler kendilerine. Yıllar geçtikçe müşteri temsilcisi veya satış danışmanı, servis yetkilisi veya servis yetkili yardımcısı, uzman veya uzman yardımcısı, son olarak da müfettiş ya da müfettiş yardımcısı olabilirler. 

İlgili:  Bankacılıkta Kariyer Basamakları ve Planlaması
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.