Gündem İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Azerbaycan iş birliği

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Azerbaycan iş birliği

Son Güncelleme:

Öğrencilerine uluslararası alanda çift diploma ve Erasmus imkanı veren İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi son olarak Azerbaycan ile iş birliğine imza attı. Bakü Devlet Üniversitesi, Odlar Yurdu Üniversitesi, liseler, Azerbaycan Bakü Konseyi ve Azerbaycan Türk Elçiliği ile gerçekleştirilen ziyaretler sonrasında, yapılacak işbirliğinin ilk adımları atıldı. Üniversiteler ile çift diploma, Erasmus, yüksek lisans programları konusunda anlaşmaya varıldı. Liselerde ise yapılan görüşmelerde, hem öğrencilerin hem de rehber öğretmenlerin eğitimine destek olacak planlamalar ve çalışmalar üzerinde duruldu.

AKADEMİSYENLERDEN ORTAK PROJE VURGUSU

Bakü Devlet Üniversitesi (BDU) Gazetecilik Teorisi ve Pratiği Bölüm Başkanı Prof. Cahangir Mammadli, Gazetecilik Fakültesi Bilimsel Çalışmalardan sorumlu Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sevinç Aliyeva, Radyo ve Televizyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aynur Kerimova ve Televizyon ve Radyo Stüdyosu Yönetmeni Leyla Reşit ile görüşmeler yapıldı. Akademisyenler, gelecekte fakültelerin daha yoğun ve etkin faaliyet göstermeleri için ortak program ve projelerin hazırlanmasının önemini vurgularken, BDU Gazetecilik Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelen Yeni Yüzyıl Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aysel Aziz, “Medya ve Yeni Medyanın Toplumlara Etkisi” konulu bir seminer verdi. 

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi heyetinin bir sonraki durağı, Azerbaycan Basın Konseyi oldu. Burada “Bilgi Toplumunun Gelişiminde Medyanın Rolü” konulu bir konferans düzenlendi. Basın Konseyi Başkanı ve Milletvekili Eflatun Amaşov, konuklara, rehberlik ettiği kurumun misyonu, alınan tedbirler ve perspektif planları hakkında bilgiler vererek, Türkiye ile tecrübe alışverişinin önemine dikkat çekti. Azerbaycan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunu belirten Amaşov, Azerbaycan’la ilgili gerçeklerin dünyaya ulaştırılmasında kardeş ülkenin önemine işaret etti. Küresel Kariyer Enstitüsü Direktörü Orhan Hasanoğlu, başkanlığını yaptığı kurumun, Azerbaycan medyası ile faaliyetlerinin sürekli olacağını ifade ederek, temsil ettiği enstitünün dünyanın çeşitli ülkelerinde etkinlikler yaptığını, Azerbaycan’da gerçekleştirilen programın özelliğininse büyük değere sahip olduğunu ifade etti. 

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Gülhan Karaca ise iki ülke arasındaki uluslararası iş birliğinin önemini anlattı. “Yeni Azerbaycan” gazetesinin Yazı İşleri Müdürü ve Milletvekili Hikmet Babaoğlu, “Bir Millet, İki Devlet” olan Azerbaycan ve Türkiye’nin, milli güvenliklerinin özdeşlik teşkil ettiğini ve bu tip ziyaretlerin önemli olduğunu belitti.
 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,253BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,785TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,510TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler