Bahar aylarının gelmesiyle çocuğunuz ateşlenecek ve hastalık geçirecektir. Ne kadar dikkatli davransanız da mutlaka bu durumla karşılaşacağınız için ateş düşürme uygulamalarında halk arasında doğru bilinen yanlışlara değinmek istiyorum.

Bebeklerde Ateş Düşürme

Bebeklerde ateş düşürmek için halk arasında sirke, kolonya, alkol ve buz kullanmanın faydalı olduğu bilinir. Ancak bu uygulamalar son derece yanlış ve bilinçsizce kullanıldığında daha kötü sonuçlara yol açabilecek yöntemlerdir. Damarları aniden büzüştüren ve genişleten bu yöntemler, ateşi düşürmek bir yada aniden daha fazla yükseltecektir.

Sizlere vermiş olduğum bilgiler, Dr. Melih Çetinkaya tarafından ailelere yöneltilen uyarılardan bir derlemedir. Ateşlenme durumlarında aileleri bilinçli olma konusunda uyaran Sn. Çetinkaya, doğru bilinen ancak son derece tehlikeli bu yöntemler konusunda hepimizi uyarıyor.

Enfeksiyonlu hastalık geçiren çocukta ateş yükselmesi, aslında vücudun enfeksiyona karşı bir savunma mekanizmasıdır. 38 derecenin üzerindeki vücut ısısı, yüksek ateş olarak değerlendirilebilir ancak vücut ısısının yükselişi her zaman ciddi bir hastalık belirtisi olmayabilmektedir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde ateş ölçmek için dil altı, popo, kulak ve koltuk altı kullanılmalıdır. Koltuk altından yapılan ölçümlerin diğer bölgelere göre 0.5 derece daha düşük sonuç vereceği unutulmamalıdır. Çocuğunuz, yüksek ateş nedeniyle titreyebilir, elleri ve ayakları soğuk olmasına rağmen başı yanabilir. Bu durum, kan dolaşımıyla alakalı bir durumdur. Baş ve vücut kısmında kan dolaşımı daha sık olduğu için bu bölgeler ısınır, el ve ayaklarda kan dolaşımı az olduğu için daha soğuk olur.

Telaş Yapmayın

Çocuğunuzun ateşini ölçtükten sonra 20 dakika beklemeli ve tekrardan ateş ölçümü gerçekleştirmelisiniz. Bu şekilde ateşin yükselmesi veya alçalmasını takip altında tutabilirsiniz. Ateşlenen çocuğu serin bir ortamda yatırın ve giysilerini çıkartıp üzerini ince bir çarşafla örtün. 39 yada 40 derecelere varan ateşlenme durumlarında çocuğun bütün vücudunu ılık su ile ıslattığınız bir bez yada süngerle silerek ateşini düşürmeye çalışın. Bu sırada 20 dakikada bir ateş ölçümü yapmalıdır.

Çocuğun vücudunu kesinlikle sirke, soğuk su, buzlu su, alkol yada diğer herhangi bir sıvı ile silmeyin. Bu iş için oda sıcaklığında ılık su kullanmanız gerekmektedir. Soğuk su ile çocuğun vücudunu sildiğinizde damarlar büzüşecek ve ateş daha da yükselecektir. Tüm uğraşlarınıza rağmen çocuğunuzun ateşini bir türlü düşüremiyorsanız, doktorunuzun yazmış olduğu ateş düşürücü şurubu kullanabilirsiniz. Çocuğunuz için şurubunuz yoksa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekebilir. Yetişkinler için olan ateş düşürücüleri çocuğunuza içirmeyin.

Ateş düşmediğinde belirli aralıklarla az miktarda su veya çocuğun yaşına göre sıvı şeyler tüketmesini sağlayın. Küçük yaştaki çocuklarda sirke, buzlu su yada alkollü su ile ateş düşürmeye çalıştığınızda damarlar büzüşüp genişleyerek aniden ateşin fazla yükselmesine sebep olacak ve havale riskini arttıracaktır.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın