Körfez’de sona yaklaşıldı!

Körfez Geçiş Köprüsü’nde son 340 metre – Foto Galeri

KÖPRÜ ÜZERİNE İLK ASFALT SERİLMEYE BAŞLANDI

İstanbul – İzmir arasında TEM, D-100 ve E-130 karayollarındaki trafiği de büyük ölçüde rahatlatacak olan otoyolun en önemli geçiş güzergahlarından 2 bin 682 metre uzunluğundaki Körfez Köprüsü inşaatı da tüm hızıyla devam ediyor. İki yakanın birleşmesi için son 14 tabliye montajının kaldığı Körfez Geçiş Köprüsü üzerine il asfalt da serilmeye başlandı. Altınova Hersek Burnu bölümünde bulunan tabliye üzerine serilmeye başlanılan asfalt çalışmaları da hızla sürüyor.

Körfez Geçiş Köprüsü'nde son 340 metre

HAZİRANDA TAMAMLANACAK

Gece gündüz demeden devam edilen çalışmalar Haziran 2016 tarihinde tamamlanarak İstanbul’da yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne otoyol ile bağlanacak. Körfez Projesi’nin tüm otoban bağlantıları tamamlandığında, 427 kilometrelik bir uzunlu ile bugüne kadar tek seferde tamamlanan en uzun yol olma özelliğine sahip olacak. 3 yıla yakın sürede devam eden çalışmalar kapsamında ise toplamda 4 bin 500 ’e yakın eleman, bin 500 civarında da iş makinesi çalıştı.

Körfez Geçiş Köprüsü'nde son 340 metre

DÜNYA ’NIN 4. EN BÜYÜĞÜ

Tamamlandığında bin 550 metre genişliği ile dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak Körfez Geçiş Köprüsü ’nün yer aldığı Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi ’nde ayrıca 18 bin 212 metre uzunluğunda 30 viyadük, 7 bin 395 metre uzunluğunda dört tünel, 209 köprü, 18 gişe alanı, 5 otoyol bakım işletme merkezi, yedi servis alanı ve yedi park alanı yer alıyor.

SON 340 METRE

İzmir-İstanbul arasını 3.5 saate, Körfez geçişini 60 dakikadan 6 dakikaya düşürecek olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi hakkında bilgi veren Asma Köprü Yapım Şefi Coşkun Kurtuluş, “Yaklaşık 3 yıl önce yapımına başladık ve şu anda artık tabliye montajı aşamasındayız. Son 14 tabliye montajı kaldı iki yakayı bir araya bağlamak için. Bu da yaklaşık 340 metre demektir. Önümüzdeki bir hafta 10 gün içerisinde bu tabliyeleri kaldırmayı monte etmeyi planlıyoruz. Bunun yanı sıra yoğun bir kaynak faaliyeti devam ediyor. Önümüzdeki Mayıs sonu Haziran başı gibi trafiğe açmayı planlıyoruz” dedi.

Körfez Geçiş Köprüsü'nde son 340 metre

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.