Çalışan Herkese Bireysel Emeklilik Zorunlu Olabilir

Tüm çalışanların bireysel emeklilik sistemine dahil olacağı otomatik katılım uygulamasında geri sayım başladı.  Hükümet haziran ayı sonuna kadar yapılacak düzenlemeyle tüm çalışanlara ‘otomatik bireysel emekli hesabı’ açmaya hazırlanıyor. Amacı ‘tasarruf oranlarını artırmak’ olan düzenleme kapsamında çalışanlardan aylık 100 lira katkı payı kesintisi yapılması planlanıyor.

Peki uygulama zorunlu mu olacak?

Çalışanların otomatik olarak emeklilik sistemine dahil olacağı bir yapı kurulması için bir kanun taslağı üzerinde çalışılıyor.

Peki uygulama zorunlu mu olacak? İşveren katkısının olacak mı? Çalışanlardan yapılacak kesintinin miktarı nedir? 

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberine göre, Çalışanların belli süre sistemde kalması zorunlu olacak. İşverenler sisteme katkı yapmayacak. Çalışanlardan aylık 100 lira katkı payı kesintisi yapılması planlanıyor. Aylık katkı payları işverenler tarafından çalışanın maaşından kesilecek.

Çalışanlar otomatik olarak bireysel emekliliğe yönlendirilirken, belirli bir süre içinde isterlerse sistemden çıkabilecekler.

 Çalışmanın bu yasama döneminde yasalaşması hedefleniyor.

‘Tüm paydaşlarla istişare edildi’

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  geçen hafta yaptığı bir konuşmada, Türkiye’de en büyük sorunun tasarruf eksikliği olduğunu, bunun da sistemin derinleşmesine engel olduğunu söylemişti. 

Şimşek, 64. Hükümet Eylem Planı’nda BES ’te otomatik katılım sisteminin Türkiye genelinde uygulamaya konulmasını öngördüklerini söylemiş, bu kapsamda mevzuat çalışmalarını başlattıklarını açıklamıştı. 

Uygulamanın hayata geçirilebilmesi için Hazine Müsteşarlığınca dünya uygulamaları incelenerek Türkiye’deki otomatik katılım sisteminin kurgusunun emeklilik şirketleri de dahil tüm paydaşlarla istişare edildiğini anlatan Şimşek, taslağı en kısa sürede TBMM ’ye sunmayı planladıklarını sözlerine eklemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.