Ana Sayfa Gündem Obama: Esad berbat bir lider

Obama: Esad berbat bir lider

-

ABD Başkanı Barack Obama, CBS televizyonundan Charlie Rose ’a verdiği mülakatta Suriye krizine ilişkin soruları da yanıtladı.

OBAMA-PUTİN GÖRÜŞMESİ

ABD ve Rusya ’nın Suriye ’deki iç savaşı durdurmada işbirliği içinde olmamalarının bu ülkedeki durumu daha da kötüleştirdiğini ifade eden Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesini hatırlattı.

Obama, şunları kaydetti: “Onunla telefon görüşmem, Suriye ’nin daha hızlı bir şekilde yıprandığını göreceğimizi belirtmek içindi. Eğer ABD ve Rusya bunu (çatışmaların sonlandırılması anlaşması) korumak için birbiriyle uyumlu hareket etmezse ve siyasi dönüşümü ilerletmezse, o zaman bundan üç, dört hafta önceki bulunduğumuz pozisyona dönebiliriz. Bu hiçbirimizin çıkarlarına yaramıyor.”

“SURİYELİLERİN VERECEĞİ BİR KARAR”

Sorunun çözümünde ABD ile Rusya arasındaki en çekişmeli konunun Esad’ın geleceği olduğuna işaret eden Obama, “Onlar (Rusya) Suriye devletinin yapısını korumaya kendilerini adamış durumdalar ki teoride biz de buna karşı çıkmıyoruz ancak sürekli olarak, altı yıl boyunca karşı karşıya geldiğimiz şey ise onun (Putin), Esad ’ın gidişini tek taraf olarak destekleyememesi. Bu Esad ’ın ve Suriyelilerin vereceği bir karar.” diye konuştu.

“KORKUNÇ BİR DİKTATÖR”

Obama, Suriye ’nin bu hale gelmesinde Esad ’ın sorumlu olduğunu belirterek, “Esad berbat bir lider, ülkesini paramparça eden korkunç bir diktatör. Onun oradan uzaklaştırılması gerektiği bizim pozisyonumuz olmayı sürdürüyor.” dedi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,608BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler