Ana Sayfa Ekonomi Süleyman Yaşar: Faiz lobisi, yeni başkanı da korkuttu

Süleyman Yaşar: Faiz lobisi, yeni başkanı da korkuttu

-

Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz koridorunun üst bandında yaptığı 50 baz puanlık indirimin beklentileri tam olarak karşılamadı. Piyasaların hazır olduğu dönemde yeni başkan Murat Çetinkaya’nın ilk kararı kafaları karıştırdı.

Ekonomi yazarı Süleyman Yaşar, yeni başkanın faiz kararının arka planını ve yansımalarını yazdı:

“YENİ BAŞKAN FAİZ LOBİSİNDEN ÇEKİNDİ”

Merkez Bankası dün faiz koridorunu kaldıramadı. Ama geniş bir faiz koridoruna olan ihtiyacın azaldığını söyledi.

Peki, ihtiyaç azaldıysa koridoru niye kaldıramadı Merkez?

Çünkü faiz lobisi, yeni başkanı da korkuttu. Ve koridorun üst sınırı olan yüzde 10,5 oranını yüzde 10 ’a indirdi. Alt sınırı ise yüzde 7.25 ’de tuttu. Yine politika faizi olarak sunulan bir haftalık repo faizini yüzde 7,5 düzeyinde devam ettirdi. Yani kafa karıştırmaya devam etti.

“DÜN YABANCI BANKALARIN YERLİ TEMSİLCİLERİNİN AĞZI KULAKLARINDAYDI”

Bir de unutmadan belirtelim Merkez ’in açıklamasının ardından televizyonlara çıkan bazı yabancı banka temsilcilerinin ağzı kulaklarındaydı dün. “Biz kazandık” diyorlardı sanki.

Tabii bu arada Avrupa, Japonya, Danimarka, İsveç, İsviçre Merkez Bankası negatif faiz uygularken, bir de Almanya, Avusturya, Danimarka, Hollanda devlet tahvilleri negatif faizle işlem görürken Türkiye ’de Merkez ’in faiz koridoru uygulayıp üst sınırı yüzde 10 ’da tutması ve alt sınırı indirmemesi Türk parasını taşıma ticarete (carry trade) cazip hâle getirdi.

“SANAYİ VE TARIMA KAYNAK AKTARILAMAYACAK”

Anlayacağınız yeni başkan faiz lobisinden çekindi. Ve mevcut koşullarda radikal olarak indirmesi gerektiği hâlde faizi indiremedi. Böylece bu ülkede yine sanayi ve tarıma kaynak aktarılamayacak.

“GELEN GİDENİ ARATACAK”

Kaynaklar dış ticarete konu olmayan hizmetlere ve lüks tüketime aktarılmaya devam edecek. O hâlde Merkez Bankası ’nın “eski tas eski hamam” olduğunu söylemek herhâlde yanlış olmaz. Belki de gelen gideni aratacak.”

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler