Ana Sayfa Ekonomi Panama belgelerinin Venezuela'da yansımaları

Panama belgelerinin Venezuela’da yansımaları

-

Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’dan sızdırılan belgelerde adı geçen eski devlet başkanlığı korumasının yakınları tutuklandı.

Yetkililer, belgelerde adı geçen ve Hugo Chavez döneminde devlet başkanlığı korumalığı yapan bir kişinin akrabası olan iş adamı Josmel Velasquez ve annesinin, kara para aklamak ve suça iştirakten tutuklandığını açıkladı.

Josmel Velasquez’in Chavez döneminde devlet başkanlığı sarayında çalışan erkek kardeşi Adrian’ın isminin Panama belgelerinde geçtiği belirtildi.

Belgelerde Adrian Velasquez’in, Mossack Fonseca’nın yardımıyla bir paravan şirket kurduğu ima ediliyor.

Josmel Velasquez ve annesinin, 15 Nisan’da ülkeden çıkmaya çalışırken yakalandığı, mülkiyetlerine yapılan baskınlarda lüks arabalar ve eşyaların bulunduğu kaydedildi.

“Panama belgeleri” olarak basına sızdırılan belgelerde çok sayıda kişi ve şirketin uluslararası vergi kaçakçılığı, kara para aklama, uluslararası yaptırımları delmek gibi amaçlarla off-shore şirketler ve hesaplar üzerinden finansal işlem yaptığı öne sürülüyor.

Genellikle vergi ödememek ya da düşük vergi ödemek için yurt dışında kurulan ve “vergi cenneti” olarak adlandırılan bazı ülkelerdeki off-shore şirketlere, dünyadaki mevcut finansal varlıklar, vergi sistemlerinin dışına kaçırılarak yönlendiriliyor.

Sızdırılan belgelerde aralarında devlet başkanlarının da olduğu 100’den fazla politikacının yanı sıra birçok küresel şirket ve ünlü simanın da adı geçiyor. Belgelerin sızdırılmasının ardından İzlanda Başbakanı David Gunnlaugsson istifa etmişti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler