Ana Sayfa Gündem Demirtaş: Bugün Ermeni soykırımının başladığı gündür

Demirtaş: Bugün Ermeni soykırımının başladığı gündür

-

Sözde Ermeni soykırımının yıldönümünde İzmir’de konuşan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “1915 kıyımında katledilen herkesi anıyoruz” diyerek şunları söyledi;

“ERMENİ SOYKIRIMININ BAŞLADIĞI GÜN”

“Çok zorlu bir süreçte siyasi olarak bize inanan insanların büyük beklenti içinde olduğu bir dönemde bu kongremizi gerçekleştiriyoruz. Bugün 101 yıl önce Ermeni kıyımının, soykırımının başladığı gündür ve 101 yıldır Hrant Dink’in deyimi ile Ermeniler bu topraklarda öldürüldüklerini, Kürtler bu topraklarda yaşadıklarını ispatlamaya çalışıyor. Biz bu yıl, 1915 İttihat Terakki anlayışının suçunu ve günahlarını taşımak zorunda değiliz. Geçmişteki hatayla yüzleşerek güvenli şekilde geleceğe bakabiliriz. 1915, bu topraklarda gerçek bir yüzleşmeyi hak ediyor. Sadece bu topraklarda yaşayan Ermeniler için değil hepimiz için bu yüzleşme gerekiyor. Aksi takdirde sahte eşitlik, kardeşlik, yurttaşlık anlayışı ile nereye gidebiliriz ki? Kardeşlikse içi dolu olmalı, hakiki olmalı. Eşitliğin içi dolu olmalı. İçi boş kalmamalı. 1915 kıyımında katledilen herkesi anıyoruz. Umuyoruz bu cesaret yüzleşmeyi beraberinde getirir.”

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,617BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler