Ana SayfaGündemMuhasebe Stajyerliği

Muhasebe Stajyerliği
M

-

İster lise ister üniversite olsun; mezun olmak için staj yapmak zorundasınız. İlk olarak staj yeri ayarlamak biraz sorun yaratacaktır. Sonra sadece işi öğrenmek adına bilmem kaç ay harıl harıl çalışmalısınız. Bunun ilk birkaç ayı tabii ki de öğrenme aşaması. En kötüsü ise sanırım bir süre gel-git işleri yapmak zorunda olmanız. Çay demlenecek stajyer, evrakları dosyala stajyer, bankaya git stajyer, mükelleften faturaları al stajyer, şu evrakın fotokopisi lazım stajyer. Kısacası stajyer de stajyer..

Kötü olan kısımlardan bahsettiğimize göre iyi olanlara geldi sıra. Öncelikle stajyerlik meslek hayatınızın ilk adımı olduğu için karar vermiş olacaksınız. Ya ‘Evet! Ben bu iş için doğmuşum!’ dersiniz ya da ‘Tercih yaparken aklım neredeydi?’

Bu sayede okuduğunuz bölümün tadına bakmış olursunuz. Acı da gelebilir tatlı da. Eğer severseniz muhasebenin derslerde öğretildiği gibi karmaşık olmadığını fark edersiniz. Her şey bir program üzerinde basite indirgenmiş durumda. Muhasebe üzerine birçok program mevcut. Herhangi birinde bile aşinalığınız size kolaylık sağlayacaktır. Bunun için muhakkak okullarda bilgisayarlı muhasebe eğitimine öncelik veriyorlar. Doğrusunu söylemek gerekirse, gördüğünüz derslerin birçoğu mesleki açıdan bakıldığında gereksiz kalıyor. Çünkü programlar yeterince açık ve pratik. Dersler ise fazla detaylı ve karışık. Bu sebeple olsa gerek sevmeyerek okuyan biri bile staj sonrası muhasebeye âşık olabiliyor.

Tadına baktığınızda muhasebe acıysa eğer, yol yakınken vazgeçin derim. En önemli olan severek ve isteyerek yapmaktır bir işi. Bir de muhasebe gibi bir meslekte bazı hataların telafisi çok zordur. Düşünsenize işletmenin gelirinin yanına birkaç sıfır fazladan yazdığınızı..!

Eğer size sunulmuş bol meyveli bir tatlı gibi gelirse size muhasebe, işte o zaman afiyet olsun.. Çünkü bir muhasebecinin yolu bir hayli uzundur. Yani tatlınız her kaşığında daha da lezzet hale gelir. Ağzınızın tadı bozulmadan iyi yerlere gelebilir ve kendinizden sonrakilere öğretmenlik, eğitmenlik yapabilirsiniz. Ağzınızın tadının bozulmaması dileğiyle..

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol