Ana Sayfa Ekonomi Rusların ambargosunda gelinen son nokta>

Rusların ambargosunda gelinen son nokta>

-

Rusya’dan gelen yazılı talep üzerine dün Moskova’ya giden Gıda ve Kontrol Genel Müdür vekili Muharrem Selçuk başkanlığındaki beş kişilik teknik heyet, yaş meyve ve sebzede yaşanılan ihracat sorununun çözümü için önemli adımlar atacak.

SAĞLIKTA GÜVENCE TURU

Sabah’ta yer alan habere göre, Heyet Rusya’da Tarım Bakanlığı bünyesindeki veterinerlik ve halk sağlığı birimleriyle görüşecek. Türkiye’den gönderilen ürünleri sağlık açısından tekrar değerlendirecek olan Rusya’ya bu konudaki güvenceyi ise Mersin Zirai Karantina Müdürü Erden verecek. Mersin Limanı’ndan Rusya’ya ihraç edilen yaş meyve ve sebzede ihracatçı firmalarda görevli danışman ziraat mühendislerine eğitim veren müdürlük, ürünlerin kalite kontrolüne ilişkin tereddütleri de giderecek açıklamalar yapacak.

PAZAR 11 MİLYON $’A GERİLEDİ

Ocak 2016’dan bu yana Rusya’nın Türkiye’ye meyve ve sebze alanında ambargo uygulamaya başlamasıyla ihracatçılar yeni pazar arayışına girdi. Ortadoğu ile Afrika ülkelerine ihracat bu dönemde hızlandı. Bu hamle Türkiye’nin elini güçlendirirken yeni pazarlarla Rusya kaynaklı yaş meyve ve sebzede ihracat kaybı onarıldı. Uçak krizi öncesi Rusya’ya 83 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze satılırken rakam kriz sonrasında 11 milyon dolara geriledi. Türk heyeti şimdi tarımda ilişkileri yeniden onarmaya çalışacak.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,609BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler