Ana Sayfa Gündem Bezmialem Valide Sultan, türbesi başında anıldı

Bezmialem Valide Sultan, türbesi başında anıldı

-

Bezmialem Vakıf Gureba-i Müslimin Hastanesi kurucusu, Sultan 2. Mahmud ’un eşi ve Sultan Abdülmecit ’in annesi olan Bezmialem Valide Sultan, etkinliklerle anılmaya devam ediyor. Etkinlikler kapsamında bugün, ilk olarak Bezmialem Valide Sultan ’ın Çemberlitaş ’taki türbesi ziyaret edildi. Ziyarette, İstanbul Valiliği Vali Yardımcısı Osman Ateş, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Genel Sekreteri Zeynep Gökçen hazır bulundu. Türbe başında dua edilmesinin ardından bölgede bulunan misafirlere ve halka Sultan Tatlısı ikram edildi.

Bezmialem Valide Sultan ’ın türbesine düzenlenen ziyaretin ardından Marmaray ’ın Yenikapı İstasyonu ’nda “Valide Sultanların İstanbul ’daki Hayratları” Fotoğraf Sergisi açılışı yapıldı. Açılışa Devlet Demir Yolları 1. Bölge Müdürü Halil Korkmaz, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Genel Sekreteri Zeynep Gökçen katıldı. Açılış konuşmasını yapan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Bezmialem Valide Sultan ’ı ve yaptıklarını hayırla yâd ettiklerini söyledi. Kazancıoğlu ayrıca açılan sergi ile birlikte İstanbul ’un bu günlere gelmesinde yaptıkları yardımlarla büyük emeği geçen tüm Valide Sultanları da andıklarını ifade etti.

Etkinlik kapsamında Yenikapı ’da yapılan sergi açılışı sonrasında Üsküdar Meydanı ’nda Sultan Tatlısı dağıtımı yapıldı. Bezmialem Valide Sultan ’ı Anma Haftası etkinliklerinde yarın saat 11.00’da Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in katılımıyla “Valide Sultanlar ve Hayratları” konulu konferans düzenlenecek. 5 Mayıs Perşembe günü saat 13.00’da ise Prof. Dr. Arzu Tozduman Terzi “Bezmialem Valide Sultan ve Hayatı” konulu konferansa konuşmacı olarak katılacak.

Anma Haftası’nın beşinci gününde Bezmialem Vakıf Üniversitesi Eyüp Sultan Yerleşkesi’nde Sultan tatlısı ikramı yapılacak. Öte yandan 8 Mayıs’a kadar Anma Haftası’na ilişkin sergi sürmeye devam edecek.
 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,584BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,427TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler