Bankacıyım.Net

Kamu ve Özel Sektör

Simge Akarca

Simge Akarca

Ekonomimizin döngüsü özel ve kamu sektörü ile sağlanır. Özel sektörün asıl amacı kâr elde etmektir. Kamu sektörünün amacı ise altyapıyı ve gelir dağılımını kontrol etmektir. Devlete bağlı kamu kuruluşları, ekonominin temelinde özel sektör ile işbirliği içinde diyebiliriz.

İki sektöründe olumlu ve olumsuz yanları mevcut. Belirli bir yaşa geldiğimizde, tabiri caizse hayata atılmış olduğumuzda seçim yapmalıyız. Okuduğumuz okulu da göz önüne almalıyız. Çevremiz ve ailemiz seçimimizde söz hakkına sahip olmalı. Ama en önemlisi ne istediğimiz daha sonralarda nerede olmak istediğimiz.

Öncelikle okuduğunuz okulun mesleki ömrüne bakmalısınız. Sektör devamlılığı ve size getirileri ne yönde, ne kadar iyi? Peki.. Yaşamayı hayal ettiğiniz hayatı size sağlayabilecek mi? Eğer varlığını devamlı sürdürebilecek, size pek çok yararı olacak ise hatta size istediğiniz gibi bir hayat sunacaksa devam edin derim.

Ama bunları sağlamayacaksa, aileniz ve çevreniz ile iletişim halinde olup bilgi toplamalısınız. Önceliğiniz okuduğunuz bölümle ilgili olmalı. Siz tam olarak içinde olmadığınız için mesleğinize sıcak ya da soğuk bakıyor olabilirsiniz. Olumlu ve olumsuz bütün yönlerini dinlemeli, araştırmalı ve kendi kararınızı vermelisiniz.

 Eğer tercihiniz özel sektör yönünde olacaksa diploma ve eğitim dışında gülümseyen bir yapıya sahip olmanız sanırım en önemli avantajınız olacaktır. Girişken bir ruh, vücut dili kullanımınız ve teknoloji bilginizin olması da önemli faktörlerden. Sosyal çevreniz de geniş ise her şey tamam demektir.

Bu özellikler sizi anlatıyorsa; yolunuz açık olacaktır. Tercihinizi kamu sektöründe kullanacaksanız da bunların dışında sınavlara ve mülakatlara çalışmanız gerek.

Seçiminiz ne olursa olsun kendinize güvenmeniz ve inanmanız her zaman yeterlidir. Eğer işinizi severek yaparsanız her şeyin güzel olacağına garanti verebilirim. Öğrenmenin bir yaşı yok. Önce bir iş edinip onu sevmeyi de öğrenebilirsiniz.

Kolay gelsin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Oldukça Basit! - 5 Mart 2017
Kamu ve Özel Sektör - 29 Ağustos 2016
Öğrenci Psikolojisi! - 19 Ağustos 2016
Bankacılık Eğitimleri - 7 Ağustos 2016
Banka Mülakatları - 2 Ağustos 2016
Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.