Ana Sayfa Gündem Kamu ve Özel Sektör

Kamu ve Özel Sektör

-

Ekonomimizin döngüsü özel ve kamu sektörü ile sağlanır. Özel sektörün asıl amacı kâr elde etmektir. Kamu sektörünün amacı ise altyapıyı ve gelir dağılımını kontrol etmektir. Devlete bağlı kamu kuruluşları, ekonominin temelinde özel sektör ile işbirliği içinde diyebiliriz.

İki sektöründe olumlu ve olumsuz yanları mevcut. Belirli bir yaşa geldiğimizde, tabiri caizse hayata atılmış olduğumuzda seçim yapmalıyız. Okuduğumuz okulu da göz önüne almalıyız. Çevremiz ve ailemiz seçimimizde söz hakkına sahip olmalı. Ama en önemlisi ne istediğimiz daha sonralarda nerede olmak istediğimiz.

Öncelikle okuduğunuz okulun mesleki ömrüne bakmalısınız. Sektör devamlılığı ve size getirileri ne yönde, ne kadar iyi? Peki.. Yaşamayı hayal ettiğiniz hayatı size sağlayabilecek mi? Eğer varlığını devamlı sürdürebilecek, size pek çok yararı olacak ise hatta size istediğiniz gibi bir hayat sunacaksa devam edin derim.

Ama bunları sağlamayacaksa, aileniz ve çevreniz ile iletişim halinde olup bilgi toplamalısınız. Önceliğiniz okuduğunuz bölümle ilgili olmalı. Siz tam olarak içinde olmadığınız için mesleğinize sıcak ya da soğuk bakıyor olabilirsiniz. Olumlu ve olumsuz bütün yönlerini dinlemeli, araştırmalı ve kendi kararınızı vermelisiniz.

 Eğer tercihiniz özel sektör yönünde olacaksa diploma ve eğitim dışında gülümseyen bir yapıya sahip olmanız sanırım en önemli avantajınız olacaktır. Girişken bir ruh, vücut dili kullanımınız ve teknoloji bilginizin olması da önemli faktörlerden. Sosyal çevreniz de geniş ise her şey tamam demektir.

Bu özellikler sizi anlatıyorsa; yolunuz açık olacaktır. Tercihinizi kamu sektöründe kullanacaksanız da bunların dışında sınavlara ve mülakatlara çalışmanız gerek.

Seçiminiz ne olursa olsun kendinize güvenmeniz ve inanmanız her zaman yeterlidir. Eğer işinizi severek yaparsanız her şeyin güzel olacağına garanti verebilirim. Öğrenmenin bir yaşı yok. Önce bir iş edinip onu sevmeyi de öğrenebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,334BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
28TakipçilerTakip Et
2,399TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler