Ana SayfaKredilerAraba İpotekli Kredi Kullanımı

Araba İpotekli Kredi Kullanımı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Acil nakit ihtiyacı olan kişiler, iş kurmak isteyenler, üretimin devamını isteyenler, konut almak isteyenler, araç almak isteyenler kredi hizmetine başvurmaktadır. Ülkemizde bankalar birbirlerine yakın faiz oranları ve vade seçenekleri ile kredi imkanı sunmaktadır. Kredi çekebilmek için başvuruda bulunan kişilerin bazı şartları yerine getirmesi zorunludur. Bu şartların bir kısmını yerine getiremeyenler için ipotek yoluyla kredi çekmek mümkündür.

Kredi çekmek için başvuruda bulunan kişilerin kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notu düşük olan kişiler için teminat opsiyonu bulunmaktadır. Bu kişiler taşınır ya da taşınmaz mallarını ipotek ettirerek kredi alabilmektedir. Bu noktada devreye araba ipotekli kredi konusu girmektedir. Son dönemlerde daha fazla gündeme gelen otomobil ipotekli kredi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Araba İpotekli Kredi Almak İçin Gereken Şartlar

Bankalar tarafından yüksek miktarda krediler için teminat talep edilebilmektedir. Özellikle geçmişte kredi çeken ve ödeme konusunda sıkıntı yaşayan ya da gelirine göre yüksek miktarda kredi talep eden kişiler için bu yöntem uygulanmaktadır. Otomobil ipotekli kredi alabilmeniz için, alacağınız kredi değerine yakın bir değeri olan araca sahip olmanız gerekmektedir. Yani, bankadan talep ettiğiniz kredi miktarına yakın değerde bir araca sahip olmanız zorunludur.

Araba ipotekli kredi için aranan şartlardan birisi de aracın krediye başvuran kişinin üzerine olmasıdır. Yani aracın ruhsatı ya da tüm işlemler krediyi çekmek isteyen kişi adına kayıtlı olmalıdır. Başka birinin adına kayıtlı olan araçlar ipotek ettirilemez. Bankaların buna ilişkin bazı özel şartları bulunsa da genel anlamda bu şartlar öne sürülmektedir.

Bankadan kredi başvurusunda bulunan ve otomobil ipotekli kredi almak isteyen kişilerin belirli seviyede, düzenli geliri olması gerekmektedir. Ticari nitelikli müşterilerde de vergi ve gelir durumunu gösteren belgelerin tam olması zorunludur. Bu krediyi kullanan kişilere genellikle hayat sigortası da ilgili bankanın anlaşmalı olduğu sigorta kurumu tarafından yapılmaktadır. Tüm şartları yerine getiren kişiler için bu kredi onaylanmakta ve hızlı bir şekilde çekilmektedir.

Araba İpotekli Kredi Almak İçin Gerekli Belgeler

Kredi çekmek isteyen kişiler için bazı belgeler talep edilmektedir. Araba ipotekli kredi almak için de belirlenen bazı belgeleri bankalara sunmanız gerekmektedir. Bu noktada her bankanın farklı belge talebi olabileceğini bildirelim. Ancak bankalar genellikle belge konusunda ortak hareket etmektedir. Bu krediyi almak için talep edilen belgelerde eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda krediye olumsuz yanıt verilmektedir.

Bankaya otomobil ipotekli kredi için başvuruda bulunan kişiler öncelikle nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesinin aslı ile fotokopisini ibra etmek zorundadır. Bunun yanı sıra gelir durumunu gösteren belge de talep edilmektedir. Bu belge, ücretli çalışanlar için, maaşlarının üzerinde kısıtlama olmadığına dair ilgili kurumun yazısını içermelidir. Emekli olan kişiler ise maaş aldığı bankadan onaylı maaş hesabı ekstresini sunmak zorundadır. Bu belgelerle birlikte ne kadar gelirinizi olduğu ve bu gelir üzerinde kısıtlama olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Finans kuruluşlarına araba ipotekli kredi için başvuruda bulunan kişiler, krediye başvuran kişi adına gelen en son elektrik, doğalgaz, telefon, su ya da benzeri faturalardan birinin fotokopisi ya da ikamet belgesi getirmelidir. Böylelikle krediye başvuran kişinin adresi resmi olarak tescillenmiş olur. Bu belgenin yanı sıra, otomobilin ruhsat fotokopisi gerekmektedir. Bu ruhsatın aslının da yanınızda olması son derece önemlidir. Ruhsatın krediye başvuruda bulunan kişinin adına olması gerekmektedir.

Araba İpotekli Kredinin Özellikleri

Bankalara başvuruda bulunan kişiler için belirli bir sonuçlanma süresi gerekmektedir. Bu sonuçlanma süresinin ardından olumlu yanıtlanan krediler, ilgili banka şubesinden çekilmekte ya da kişinin hesabına aktarılmaktadır. Bu kredinin özellikleri bankadan bankaya farklıdır. Krediyi alan kişinin talepleri ve bankanın bu taleplere olumlu yanıt vermesiyle kredi özellikleri de ortaya çıkmaktadır.

Otomobil ipotekli kredi genellikle 48 aya kadar vade seçeneği içermektedir. Bu süre, kişinin tercihine göre kısalmaktadır. Bunun yanı sıra, bazı bankalarda 3 aylık dönemlerle ödeme ya da değişken taksitlerle geri ödeme seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca, bazı kuruluşlar tarafından taksit erteleme imkanı da krediyi çeken kişiye sunulmaktadır.

Bankalar tarafından olumlu yanıtlanan araba ipotekli kredi için krediyi çeken kişilere hayat sigortası yaptırılır. Ayrıca, rehin alınan otomobilin bu dönem içindeki Kasko Sigortası ilgili banka tarafından yapılmaktadır. Bu konuda bazı bankaların değişik uygulamaları da mevcuttur. Otomobil ipotekli kredi limitleri de değişkenlik gösterebilmektedir.

Kredi için başvuran kişiyle ilgili gerekli araştırma yapıldıktan sonra, belgeler de tam olarak karşılanmışsa krediye onay verilmektedir. Araba ipotekli kredi limiti genellikle otomobilin markası, modeli ve tipi belirlendikten sonra ortaya çıkan değerin %50’si ile sınırlı olmaktadır. Yani, başvurulan dönemde aracın değeri belirlenerek bu değerin yarısı kadar krediye onay verilmektedir. Bu yüzde bazı bankalarda değişiklik göstermektedir. Bunun için bankalara danışmanız gerekmektedir.

Krediye ihtiyacınız olduğunda ve ipotek ettirebileceğiniz bir araca sahipseniz öncelikle aracınızın güncel değerini araştırmalısınız. Bu değere göre başvuruda bulunmanız sonucun olumlu olmasını sağlayacaktır. Ayrıca, gelir durumunuza göre bir miktar talep etmeniz de sonucun olumlu olmasına yardımcı olacaktır. Otomobil ipotekli kredi için başvuruda bulunmadan önce tüm kurumların vade süresini, faiz oranlarını ve gereken şartları araştırmanızda büyük fayda vardır. Bu şekilde zaman kaybetmekten kurtulabilir ve kredinizin kısa sürede onaylanmasını sağlayabilirsiniz.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,247TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.